یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

رئیس سازمان خصوصی سازی با اعلام جزئیات ثبت بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی کشور، از عرضه بلوک ۱۲ درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس خبر داد و افزود: این مزایده نهایتا با قیمت ۱۸۵۱ تومان و با پریمیوم حدود ۱۵۲ درصدی، برنده خود را شناخت.

به گزارش “ایران اقتصادی“، حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به کشف قیمت عرضه بلوک ۱۲ درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس پس از سه روز رقابت، اظهار کرد: عرضه یادشده، بزرگ‌ترین مزایده به دلیل ارزش این بلوک در تاریخ خصوصی‌سازی کشور بوده است.

وی ادامه داد: قیمت پایه عدد ۱۳۹۷ تومان عنوان شد که ترکیبی از قیمت تابلو افزون بر اضافه ارزش بلوکی یا همان پریمیوم بوده است. به بیانی دیگر، قیمت تابلو در روزی که هیات واگذاری مصوب کرده بود، ۷۳۵ تومان بود که با افزوده شدن ۹۰ درصد پریموم، به ارزش ۱۳۹۷ تومان قیمت پایه رسید.

قربان‌زاده با بیان اینکه این مزایده از روز شنبه هفته جاری آغاز شد، تصریح کرد: طی این سه روز، ۲۷۰ بار قیمت از سوی دو متقاضی خرید به نام ‎های شرکت اهداف (وابسته به صندوق بازنشستگی نفت) و شرکت پالایشگاه نفت تهران پیشنهاد شد.

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت در قیمت نهایی این مزایده در تاریخ عرضه‌های بلوکی تا به حال سابقه نداشته است، اذعان کرد: رقایت سه روزه، بیانگر یک رقابت منصفانه و واقعی است که در نهایت با ۳۲.۵ درصد افزایش نسبت به قیمت پایه، شرکت اهداف با قیمت ۱۸۵۱ تومان با پریمیوم حدود ۱۵۲ درصدی، برنده مزایده شد.

به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، پس از انجام این مزایده، بلافاصله صف خرید ۲۰ میلیون شکل گرفت که حکایت از ارزنده بوده سهام فارس و سایر سهم‌ها دارد که می‌تواند آغازی برای شکوفایی و رونق در بازار سرمایه باشد و همچنین نشان داد که دولت نیز می‌تواند با در نظر گرفتن ملاحظات بازار سرمایه و سهامداران خرد و امنیت و صلاحیت خریدان را با هدف کارایی و بهره‌وری شرکت‌ ها دست به تامین مالی غیرتورمی بزند.