سه‌شنبه؛ 01 فروردین 1402

یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه دولت باید در واردات خودرو به مسئله اقتصادی بودن و قدرت خرید مصرف کنندگان نیز توجه داشته باشد، افزود:‌ قیمت ها باید به نرخ خودروهای داخلی نزدیک باشند تا فضای رقابتی شکل بگیرد و متقاضیان نیز امکان خرید داشته باشند.

به گزارش “ایران اقتصادی” بازار خودرو در سال های اخیر جزو بازارهایی بوده که با نوسانات شدیدی مواجه شده است. طی مدت اخیر، دولت سیزدهم اقدامات جدیدی را برای بهبود وضعیت بازار خودرو آغاز کرده که در دو بخش داخلی و خارجی در جریان است.

در حال حاضر، موضوع واردات خودروی خارجی برای افزایش تنوع بخشی به بازار و تامین نیاز مصرف کنندگان وارد فاز عملیاتی شده و از آنسو نیز در بعد داخلی، دولت به دنبال ارتقاء‌ سطح تولیدات داخلی خودروسازان، کاهش قیمت ها و بهبود کیفیت خودرو است.

یاور دشتبانی؛ کارشناس اقتصادی در گفتگو با “ایران اقتصادی” عنوان کرد: هر بازاری که بخواهد با مکانیزم اقتصادی حرکت کند، باید به میزان عرضه و تقاضا تمرکز بیشتری داشته باشند، در این خصوص بازار خودرو نیز مستثنا نیست.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد:‌ دولت در حال حاضر با واردات خودرو قصد ایجاد رقابت در بازار را دارد که برای بهتر به ثمر رسیدن این امر باید بخش خصوصی را وارد این عرصه کرد و مجوزهای لازم را به آنها اختصاص داد.

دشتبانی تاکید کرد:‌ نباید فراموش کرد که زمانی واردات خودرو می تواند بر بازار خودرو تاثیر بگذارد که خودروهای وارداتی قیمتی نزدیک به خودروهای تولید شده در کشور داشته باشند و یا اینکه قشر متوسط جامعه توان خرید آنها را داشته و حق انتخاب بین خودروهای داخلی و خارجی وجود داشته باشد.

وی افزود: در واقع باید قیمت تمام شده خودرو وارداتی (یعنی قیمت خودرو و عوارض و…) با قیمت خودروهای تولید داخل که در بازار به فروش می رسند نزدیک باشند. از سوی دیگر باید حتما به شرایط اقتصادی جامعه و توان خرید اقشار مختلف بخصوص متوسط رو به پایین نیز توجه ویژه ای داشته باشیم.

به اعتقاد این کارشناس مسائل اقتصادی، بنابراین برای ایجاد رقابت در بازار خودرو باید خودروهای اقتصادی وارد شود که محدودیت تعداد نداشته باشند و یا اینکه سقف تعداد واردات آنها را افزایش داده باشند. در واقع با این کار بازار خودرو را نه تنها از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا، بلکه با استفاده از قیمت نیز فعال خواهیم کرد.

دشتبانی در خصوص حضور بخش خصوصی برای واردات خودرو تصریح کرد: زمانی که بخش خصوصی اقدام به وادرات خودروهای اقتصادی با کیفیت بالا کند یک بازار رقابتی در حوزه کیفیت خودرو ایجاد می شود که این امر منجر به افزایش کیفیت تولیدات داخلی خواهد شد. دولت باید در نظر داشته باشد که مجوز وادرات به چه کسانی اعطا می شود و از سوی دیگر قیمت فروش این مجوز ها چقدر بر قیمت تمام شده این محصولات وارداتی تاثیرگذار خواهند بود.