شنبه؛ 05 فروردین 1402

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نمی توان انتظار داشت که تمامی مسائل و چالش های موجود در صنعت خودرو، یک شبه حل شود گفت: تمام مسائلی که منجر به چالش های صنعت خودرو و یا تنظیم بازار در سایر بخش ها شده، مربوط به وزیر صمت نیست که بخواهیم با تغییر وی، آن مشکلات را حل کنیم.

لله‌وردی دهقانی؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی درباره طرح استیضاح وزیر صمت به «ایران اقتصادی» گفت: من از مخالفان استیضاح رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) هستم، چرا که من نیز معتقدم باید برای به نتیجه رسیدن برنامه ها و طرح های وزیر در زمینه های صنایع مانند خودرو، یا معادن و … به زمان و وقت بیشتری نیاز است و با تغییر فرد اوضاع بهتر نخواهد شد.

دهقانی با بیان اینکه یکی از مواردی که نمایندگان به دنبال استیضاح وزیر صمت هستند، بحث خودرو است، افزود: هر چند گزارشاتی که از این بخش خودرو رسیده، روند کار در این بخش خوب است اما اقدام های لازم انجام شده کافی نیست. ولی به هر حال برنامه هایش در زمینه واردات خودرو هم در حال اجرا شدن است و به نظر می رسد این بحث هم رو به بهبودی برود و ساختار جدیدی برای صنعت خودرو شکل بگیرد.

نماینده مردم ورزقان تاکید کرد که وزیر صمت باید وقت بیشتری برای صنعت خودرو بگذارد و با فراهم کردن رقابت، تنظیم بازار، واردات تکنولوژی ها منجر به تولید خودروهایی باکیفیتی شود و خودروهای فرسوده را خارج کند.

وی با بیان اینکه بحث خودرو و بازار آن بسیار پیچیده است، افزود: بحث خودرو یک شبه قابل حل نیست و این انتظار منطقی نیست، چرا که این بخش فقط به وزارت صمت ارتباطی ندارد و به دلیل وجود پیچیدگی های زیادی که در این بخش وجود دارد برای ساماندهی آن اراده حاکمیتی نیاز است و دولت نیز باید به کمک این وزارتخانه بیاید.

دهقانی محور دیگر استیضاح وزیر صمت را بحث معادن عنوان کرد و ادامه داد: برنامه‌هایی در پیش گرفته شود که بتواند سهم صنایع معدنی را در کشور افزایش داده و منجر به اشتغال و توسعه شود. صنعت و معدن کشور از شرایط مطلوبی برای بهبود اقتصاد و اشتغال برخوردار نیست و باید وزیر صمت در این باره برنامه دقیق و جامعی ارائه دهد تا مدیرانی که از اندیشه نو، خلاق و به روز برخوردار هستند بر مسند کار آمده و این بخش را ساماندهی کنند.

به اعتقاد عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، درباره تنظیم بازار از انجایی فاکتورهای مختلفی مانند نرخ ارز، تحریم، برجام، تورم، اتفاقات بین اللملی و … در ان نقش دارد، گفت: کنترل آنها در اختیار وزیر و حتی دولت نیست، ولی انها در تلاش هستند تا بتوانند در این بخش هم تغییراتی ایجاد کنند.

به گفته وی، ایرادات و انتقاداتی به وزیر صمت وارد است اما وی در حال تلاش هستند و پای کارند و به دنبال اجرای برنامه و طرح هایشان هستند؛ بنابراین باید باز به وی فرصت دوباره داد تا آنها را اجرایی کند.