دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام عرضه ۲۵ میلیارد دلار ارزدر سامانه نیما از ابتدای امسال تا اواخر مهرماه سال جاری، اعلام کرد که وسانات در بازار ارز کاهش یافته و بازار از عمق مناسبی برخوردار است.

به گزارش “ایران اقتصادی“،‌ علی صالح آبادی  امروز در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه در حوزه بازار ارز شاهد آرامش خوبی هستیم. از ابتدای سال تا اواخر مهر ماه حدود ۲۵ میلیارد دلار در سامانه نیما، ارز عرضه شده است.

وی افزود: منابع صادرات نفتی و غیر نفتی به گونه‌ای است که حجم عرضه هر روز فزونی دارد و انشاء الله تا پایان سال تداوم داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در بازار متشکل ارزی شاهد افزایش حجم معادلات اسکناس هستیم، افزود: ابتدا این بازار داخل صرافی‌ها بود، بعداً در تابلوی بازار متشکل ارزی معاملات را انجام می‌داد. نرخ ارز صرافی‌ها هم به گونه‌ای است که چند هفته‌ای است هر صرافی قیمت عرضه و تقاضای خود را در سایت بازار متشکل ثبت می‌کنند.

صالح آبادی تصریح کرد: خوشبختانه با اقدامات بانک مرکزی شاهد عمق خوب بازار هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: علی رغم شرایط مختلف، نوسانات ارز در بازار کم بوده است. در بازار آزاد نیز نوسانات محدود بوده و در سامانه نیما هم نوسانات محدودی وجود دارد. امیدوار هستیم با برنامه ریزی های مقرراتی و مکانیزمی در بازار شاهد این آرامش در بازار باشیم.

صالح آبادی در رابطه با تاکید روز گذشته رئیس جمهور به بانک‌ها برای جلوگیری از یاس و ناامیدی؛ گفت: شب گذشته در جلسه ستاد اقتصادی دولت مسئله تسهیلات بانکی مطرح و مقرر شد میزان تسهیلات پرداخت شده از سوی بانک‌ها و توان تسهیلات دهی بانک‌ها طی گزارشی ارائه شود.

وی افزود:‌ حدود ۶۶ درصد به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و خدماتی اختصاص داده شده و ۱۵ درصد هم به نیازهای خْرد اختصاص دارد.