جمعه؛ 19 خرداد 1402

وزیر نفت از انعقاد قراردادی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار با ۵۴ شرکت دانش بنیان در زمینه استفاده از روش های فناورانه افزایش تولید 700 حلقه چاه کم بازده نفتی خبر داد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، جواد اوجی با اشاره به انعقاد قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری با شرکت‌های دانش بنیان برای افزایش تولید نفت، گفت: ۷۰۰ حلقه چاه نفت را شناسایی کرده ایم که کم بازده هستند، از این رو قراردادی به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار منعقد خواهد شد تا ۵۴ شرکت دانش بنیان در این زمینه با استفاده از روش های فناورانه بتوانند تولید این چاه های نفتی را افزایش دهند.

وزیر نفت در پایان نشست با نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که در رابطه با اختصاص قیر به دستگاه های مختلف برگزار شده بود، اظهار کرد: با راهکارهای مناسبی که نمایندگان مجلس از شهریورماه سال 1400 داشتند خوشبختانه تمامی حواله های قیر که صادر شده بود توسط دستگاه اجرایی جذب شده است.

وی افزود: در سال 1401 نیز آقای نیکزاد و رضاخواه زحمات فراوانی در این رابطه کشیدند و ایراداتی که به بحث دو فوریت قانون بودجه گرفته شده بود رفع شده و آئین نامه آن نیز در دولت بررسی می شود، لذا ما منتظر تصویب آئین نامه نماندیم و با توجه به تعامل خوب با مجلس، در این 6 ماه اخیر همه حواله های سال گذشته را توسط پالایشگاه ها اجرایی کردیم.

اوجی بیان کرد: بحث مربوط به سهمیه حواله قیر سال 1401 که آقای نیکزاد هر دو ماه یکبار جلساتی را با وزارت نفت و دستگاه های اجرایی برگزار می کنند تا تعهدات مربوطه بررسی شود، امروز هم وزارت نفت به عنوان تامین کننده و دستگاه های دیگر نیز به عنوان اجرا کننده رضایتمندی خود را در این رابطه ابراز کردند.

وزیر نفت اظهار کرد: امسال تعداد شرکت های دانش بنیان که در حوزه صنعت نفت فعال هستند از 150 شرکتی که در اوایل سال جاری وجود داشتند به 540 شرکت رسیدند و وزارت نفت تمامی نیازهای خود در حوزه کالا، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها را احصا کرده و فراخوان هم دادیم تا شرکت های توانمند دانش بنیان در این پروژه ها مشارکت کردند.