یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نقدینگی ۵ هزار هزار میلیارد تومانی،‌ از تشکیل کنسرسیوم هایی به میزان ۲۷ میلیارد دلار برای سرمایه گذاری های نفتی خبر داد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، مسعود میرکاظمی با اشاره به اینکه حجم نقدینگی به ۵ هزار هزار میلیارد تومان رسیده است و باید آن را به سمت تولید هدایت کنیم، در همایش روز ملی آمار، گفت: اگر از رشد اقتصادی ۸ درصد صحبت می‌کنیم، باید برنامه درستی داشته باشیم. نمی‌توان صرفا تخصیص دهیم اما در پایان سال ببینیم که اهداف تورمی و رشد اقتصادی نرسیده ایم. در این موارد است که نقش مرکز آمار و تحلیل های استانی می‌تواند کمک کند و مشخص کند که آیا در مسیر درست قرار داریم یا خیر.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهارداشت: بنابراین این صحیح نیست که در پایان برنامه بگوییم که چه نواقصی وجود دارد. امروز اگر منابع را در اختیار استان ها قرار می‌دهیم باید بدانند که برای چه چیزی هزینه می‌کنند. هیچ منبعی نباید به نقطه‌ای تخصیص پیدا کند که منجر به ارزش افزوده نشود. در برخی موارد بیش از ده برابر ظرفیت کشور ظرفیت ایجاد شده است. در برخی استان‌ها ایجاد صنایع تبدیلی تحول ایجاد می‌کند اما به دنبال ایجاد پتروشیمی هستند.

وی ادامه داد: نباید بگوییم که پول نیست، پول هست اما در جایی سرمایه‌گذاری می‌شود که منجر به ارزش افزوده نمی‌شود. گزارشات آماری در زمان برنامه‌ریزی، اجرا و نتایج نهایی بسیار مهم است و تمامی تصمیم‌گیران باید با ابزارهای آماری مانوس شوند. اما امروز چنین وضعیتی وجود ندارد. ما نباید در تاریکی حرکت کنیم، بلکه با چراغ آمار باید به کمک سرمایه‌گذاران بیاییم. دلایل تورم 40 درصدی باید مشخص باشد تا بتوان خط قرمزها برای جلوگیری از تورم را تعیین کرد.

میرکاظمی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تدوین بودجه سال 1402 و برنامه هفتم توسعه در جریان است و قطعا مرکز آمار می‌تواند کمک مهمی در جریان تدوین این موارد داشته باشد. امروز طرح آمایش ابلاغ شده و در بسیاری از استان‌ها به آن توجه کرده‌اند و می‌دانند که اگر منابع در اختیار آنها قرار بگیرد در چه حوزه‌هایی باید سرمایه‌گذاری کرد.

وی با بیان اینکه وقتی بیش از پنج هزار همت نقدینگی در کشور وجود دارد که باید برای مدیریت آن تلاش کنیم، گفت: با همکاری وزارت نفت کنسرسیوم‌هایی تشکیل شده که 27 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

میرکاظمی تاکید کرد:‌ با تاکید بر اینکه اولین اصل در آمار شفافیت است، اظهار داشت: آمار برای تصمیم‌گیران باید قطعی، بروز و به موقع باشد. آمار باید پوشش کاملی داشته باشد و جامع‌نگری در آن مهم است؛ بنابراین تولید و ارائه آمار اهمیت دارد.