یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

رئیس مجلس با بیان اینکه به صورت متوسط تنها 30 درصد برنامه ششم توسعه اجرایی شده است و در اقتصاد کلان وضعیت بدی داریم، معتقد است که اگر اقدامی هم صورت نمی گرفت احتمالا این میزان اجرا در برنامه اتفاق می افتاد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، محمدباقر قالیباف در جلسه شورای هماهنگی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه متوسط ۳۰ درصد برنامه ششم اجرایی شده است، گفت: در رشد اقتصاد کلان، وضع بدی داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت برنامه هفتم توسعه، گفت: نگاه به مجموع ۶ برنامه توسعه پشت سر گذاشته، نشان می دهد در رشد اقتصاد کلان، وضع بدی داریم، چرا که متوسط ۳۰ درصد برنامه ششم اجرایی شده است، این در حالی است که اگر کاری هم انجام نمی دادیم، چه بسا این ۳۰ درصد خود به خود اتفاق می افتاد.

قالیباف ادامه داد: معتقدم ضعف ما در این بخش نداشتن علم و سواد برنامه نویسی یا نداشتن سرمایه کافی برای اجرای آن نیست، بلکه باور قلبی و اندیشه لازم را برای اجرا نداریم، چرا که خود را ملزم اخلاقی و تشکیلاتی برای اجرای قانون نمی کنیم و متاسفانه این مسئله به فرهنگ مدیریتی ما تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه برنامه هفتم توسعه و پس از آن لایحه بودجه را باید با اولویت پیگیری کرد، گفت: باید برنامه را براساس واقعیات و تحریم های موجود تدوین کنیم. در واقع معتقدم لازم نیست برنامه ریزی را از غربی ها یاد بگیریم، بلکه کافی است به آنچه می دانیم متعهد باشیم و عمل کنیم. همچنین دستگاه های نظارتی و کمیسیون ها باید تلاش کنند ابتدا احکام به حداقل برسند و در ادامه اگر حکمی را می گذاریم، مسئول آن را نیز مشخص کنیم تا تکلیف اجرای آن حکم و محل پیگیری و نظارت بر آن مشخص باشد.‌

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: اگر امروز از ما بپرسند خروجی 20 سال گذشته برنامه چشم انداز چه بوده است، همه ما باید سرهایمان را پایین بیاندازیم، ضمن آنکه مردم از ما سوال می کنند که دولت و مجلس قرار است در برنامه هفتم چه افق روشنی را به ما نشان دهند؟ و این یعنی امید به آینده و باید به این مطالبه پاسخ بدهیم.