یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

بزودی دولت در قالب لایحه بودجه سال 1402 کل کشور، نرخ جدید تسعیر ارز را نیز اعلام خواهد کرد که مبنای محاسباتی در دادوستدهای تجاری خواهد بود. این نرخ در دولت حسن روحانی از 2450 تومان به 20 هزار تومان در پایان دولت رسیده بود.

به گزارش “ایران اقتصادی“، هر ساله دولت در بودجه نرخی را به عنوان نرخ تسعیر در نظر می‌گیرد. هر چند این نرخ به صورت مشخص در بودجه عنوان نمی‌شود، اما با اعلام میزان درآمدهای نفتی قابل محاسبه است. البته در طول سال ممکن است این نرخ تغییر کند و نرخ جدیدی از سوی بانک مرکزی به عنوان نرخ تسعیر اعلام شود.

فلسفه نرخ تسعیر در یکسان کردن واحد‌های پولی متفاوت کشورها نهفته است. از آنجا که پول رایج کشورها با هم متفاوت است، برای تجارت خارجی، معامله‌‌‌گران به واحد پول یکسانی نیاز دارند تا بتوانند با تبدیل پول خود به آن واحد مشخص، معاملات بین‌المللی خود را با آن واحد پولی یکسان انجام دهند. نرخی که بر اساس آن دو واحد پولی متفاوت به هم تبدیل می‌‌‌شوند نرخ تسعیر گفته می‌شود.

نکته قابل توجه این است که این نرخ در اقتصاد ایران یکسان نبوده و به شدت متأثر از متغیرهای اقتصاد کلان است. بررسی آمارهای مربوط به تغییرات نرخ ارز در سال‌های گذشته نشان ‌‌‌می‌دهد که نرخ ارز به دلایل متعددی در سال‌های گذشته روند افزایشی داشته و بسیار پُر نوسان بوده است.

در ابتدای دولت حسن روحانی نرخ تسعیر ارز در لایحه بودجه 2450 تومان تعیین شده بود، اما در پایان 8 سال مدیریت او بر قوه مجریه، نرخ تسعیر ارز با 8 برابر افزایش به 20 هزار تومان رسید.