یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت از تدوین طرح جامع توسعه 6 میدان نفتی و 2 میدان بزرگ گازی کشور با همکاری شرکت گازپروم روسیه خبر داد و افزود: امیدواریم تا پایان سال شاهد امضای قرارداد برای این میدان‌ها باشیم.

به گزارش “ایران اقتصادی“، احمد اسدزاده با اشاره به سفر جواد اوجی، وزیر نفت و هیات همراه به مسکو برای شرکت در همایش اقتصادی خزر گفت: در این سفر، وزیر نفت با الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه و رئیس طرف روس کمیسیون مشترک اقتصادی در زمینه برگزاری کمیسیون مشترک طی هشتم تا دهم آبان‌ماه در روسیه رایزنی کرد و مقرر شد دو طرف نقشه راه همکاری‌های دوجانبه را به‌سرعت نهایی و آماده کنند.

وی افزود: موضوع دیگری که در این همایش پیگیری شد مربوط به تسریع در اجرایی‌سازی تفاهم‌نامه جامع با گازپروم بود که طرف روس در حال تدوین طرح جامع توسعه برای ۶ میدان نفتی و دو میدان بزرگ گازی کشور است و امیدواریم تا پایان سال شاهد امضای قرارداد برای این میدان‌های نفت و گاز باشیم.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: در حاشیه همایش اقتصادی خزر همچنین نشست‌های مفیدی با شرکت‌های گازپروم‌نفت و زاروبژنفت برگزار شد و دو طرف در زمینه محور‌های همکاری با یکدیگر تبادل‌نظر کردند.

وی اضافه کرد: در پی تاکید‌های مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در زمینه توسعه صنایع دانش‌بنیان بازدیدی از دو پارک فناوری مسکو به نام‌های «تکنوپولیس» و «اسکولکوا» انجام و مقرر شد پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری با پارک «تکنوپولیس» تهیه و در جریان نشست کمیسیون مشترک بین دو طرف امضا و مبادله شود.

اسدزاده ادامه داد: این پارک‌های فناوری مشتمل بر شرکت‌های دانش‌بنیان و دارای فناوری پیشرفته‌ای در زمینه صنایع نفت و گاز روسیه هستند، در این بازدید گوشه‌ای از توانمندی‌های این شرکت‌ها مشاهده شد. موضوع فناوری جزو محور‌هایی است که در صورت رسیدگی جدی سبب عمق بخشیدن به روابط راهبردی دو کشور خواهد شد.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت: در میزگرد پروژه‌های انرژی، کشور‌های حاشیه خزر نیز که در حاشیه همایش اقتصادی خزر برگزار شد، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد دادیم دو دسته از مسائل زیرساختی و موردی در دستور کار این گردهمایی قرار گیرد و به‌ صورت مستمر پیگیری شود که مورد استقبال حاضران قرار گرفت.

وی افزود: توسعه میدان‌های نفت و گاز دریای خزر، برقراری کریدور‌های مواصلاتی و اتصالات انرژی میان کشور‌های حاشیه دریای خزر و تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک خزر به‌منظور توسعه پروژه‌های انرژی از جمله پیشنهاد‌هایی بود که در این نشست ارائه شد.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با اشاره به دیدار وزیر نفت در معیت معاون اول رئیس‌جمهوری با نخست‌وزیران روسیه، قزاقستان و آذربایجان در حاشیه همایش اقتصادی خزر گفت: نشست‌های مفیدی با حضور استانداران روسیه و شرکت‌های بزرگ روسی نیز برگزار و محور‌ها و فرصت‌های همکاری اقتصادی از جمله در بخش نفت و گاز بررسی شد.

وی ادامه داد: گفته‌های مدیران شرکت‌های روس حاکی از ظرفیت‌های بسیار بالای همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف صنعت نفت بود که بهره‌برداری از این فرصت‌ها نیازمند جدیت و پیگیری دو طرف است.

اسدزاده افزود: در نظر داریم در آینده‌ای نزدیک همایش فعالان و شرکت‌های خصوصی ایران و روسیه را در صنعت نفت به‌ صورت تخصصی برگزار کنیم.