سه‌شنبه؛ 01 فروردین 1402

بهاءالدین حسینی هاشمی؛ کارشناس مسائل اقتصادی و امور بانکی در یادداشتی برای ایران اقتصادی، پیوستن ایران به سازمان همکاری های شانگهای را باعث اتصال ایران به بازار بزرگ جهان دانست و افزود که 30 درصد از اقتصاد دنیا مربوط به کشورهای پیمان شانگهای است.

بدیهی است که پیوستن ایران به سازمان همکاری های شانگهای به عنوان یک عضو رسمی,، ارزشمند است چرا که چند کشور بزرگ در این پیمان عضو هستند. از سوی دیگر بیشتر کشورهای عضو هم آسیایی بوده و هم همسایه های ما محسوب می شوند. این کشورها دارای بازار بزرگی بوده و 30 درصد از اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داده اند؛ بنابراین عضویت ما می تواند در توسعه تجارت و تسهیل مبادلات تجاری بین اللملی ما تاثیرگذاری مثبتی داشته باشد و باعث کاهش هزینه های تجارت خارجی و جذب سرمایه گذاری مشترک شود و به دنبال آن توسعه اقتصادی برای کشور ما به ارمغان بیاورد.

این پیمان 9 عضو رسمی و چندین عضو ناظر دارد و با اینکه بدون پیوستن به FATF ما توانستیم به این پیمان بپیوندیم و عضو رسمی آن شویم، اما در مقطعی ممکن است بتوانیم بدون پیوستن به FATF مبادلات خود را از طریق دور زدن تحریم ها رفع کنیم، ولی نپیوستن به FATF در بلندمدت می تواند مشکل ساز شود.

اگر در ادامه مسیر به FATF نپیوندیم مقبولیتی در بین کشورهای عضو هم نخواهیم نداشت، چرا که آنها نیز به دنبال جلب مقبولیت سیستم بانکی بین اللملی هستند. کشورهای عضو در سطح بین اللملی با بانک های جهانی همکاری می کنند و اگر با کشورهایی که عضو FATF نیستند همکاری کنند به مشکل بر می خورند و مبادلات بانکی انها نیز با محدودیت های زیادی مواجه می شود. نظام بانکی جهانی نیز می خواهد اطمینان یابد با کشورهایی که در حال مبادله است، جریان نقدی در بانک های آنها روش درست و سالمی دارد.

عضویت در FATF مفید است و امکان صادرات ما را به دنیا در زمینه های نفت، گاز، پتروشیمی و دیگر محصولات غیرنفتی تسهیل می کند. بدون FATF و با دور زدن تحریم ها تنها هزینه های تجارت ما افزایش می یابد و امکان سرمایه گذاری های خارجی و مشترک را به حداقل می رساند.

FATF بیش از انکه در عرصه های بین اللملی برای کشورهای دنیا مفید باشد، بیشتر برای سلامت اقتصاد کشور خودمان مفید است، چرا که هر تخلف مالی را می توان ردیابی و به سلامت اقتصاد کمک کرد. می توان فرار مالیاتی را به حداقل رساند و بازار سیاه را از بین برد. می توان اخاذی، رشوه، سرقت، درامدهای نامشروع و درامد حاصل از اقتصاد ناسالم باشد را شناسایی کرد و این به سلامت اقتصاد کمک می کند. باعث می شود تا زمینه های رقابتی و رشد توسعه اقتصادی را بهبود ببخشد و دولت بتواند مالیات خوبی را دریافت کرده و با آن کشور را اداره کند و به مبارزه با تورم برود.

امیدواریم با رفع تحریم سیستم بانکی ما نیز نجات یابد و بتوانیم در امر جذب سرمایه و سرمایه گذاری مشترک به رشد توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال برسیم و با تورم مبارزه کنیم.