جمعه؛ 19 خرداد 1402

محمدعلی رضایی؛ عضو اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی برای ایران اقتصادی با اشاره به ظرفیت های اتصال ایران به پیمان شانگهای، معتقد است که عضویت در پیمان شانگهای، می تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند.

با توجه به اینکه صادرات، واردات، نقل و انتقالات و مسائل اقتصادی به دلیل تحریم ها با مشکلاتی مواجه است؛ قطعا بهترین راه این است که با کشورهایی که به ما نزدیکتر هستند توافقاتی انجام شود. بی شک عضویت در پیمان شانگهای می تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند و در مبادلات تجاری و اقتصادی، ورود به بازارهای جهانی و… موفق تر عمل کنیم.

ارتباط با سایر کشورها بویژه کشورهای منطقه ای و نزدیک می تواند به ما کمک کند تا با تحریم ها مقابله مناسب تری داشته باشیم. عضویت در این پیمان، بی شک برای اقتصاد و آینده کشور مفید است و هر چند احتمال دارد فعلا با مشکلاتی هم مواجه شویم، ولی در درازمدت قطعا جواب می دهد.

هم اکنون بسیاری از کشورها عضو FATF هستند، ولی از قوانین آن به راحتی گریز می کنند و کسی هم متوجه آن نمی شود، ولی ما الان در کشور خودمان این قوانین شفاف را اجرا می کنیم. معتقدم فشارهایی که برای الحاق ما به FATF می آورند چندان درست نیست چون در چند سال اخیر در کشور قوانینی در رابطه با مالیات، نقل و انتقال پول، کارتخوان ها و… وضع شده که همگی نشان می دهد این سیستم در کشور اجرا می شود و هرگونه پول سیاه، تردد پول و… همگی نظارت و رصد می شود.