دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه مسئله تورم تنها به کسری بودجه و نقدینگی مربوط نیست، بیان داشت: توجه بیش از حد به واردات و آماده نبودن زیرساخت های لازم برای مقابله با تورم؛ منجر به افزایش نرخ تورم خواهد شد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، به افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در یک بازه زمانی مشخص تورم می گویند. در چنین شرایطی قیمت ها به صورت نامنظم و فزاینده ای صعودی می شوند که همین امر قدرت خرید مردم را کاهشی می کند.

بنابراین با این اتفاق (کاهش قدرت خرید) تعادلی که بین تقاضای محصول و خدمات با نقدینگی وجود دارد از بین می رود. زیرا تورم زمانی شکل می گیرد که تقاضا برای خرید کالاها و محصولات افزایش پیدا کند، در حالی که میزان آن کالاها و خدمات در بازار کم است و قیمت فروش کالاها از قیمت واقعی گران تر می شود که تورم ایجاد می کند.

تورم نیز همانند سایر مشکلات اقتصادی عواملی دارد که موجب شکل گیری یا تشدید آن می شود. این عوامل شامل رشد نقدینگی، رشد بی‌رویه قیمت ارز در دوره‌های زمانی کوتاه، بالا بودن هزینه‌های تولید، متکی بودن اقتصاد به نفت و… است. در این میان کارشناسان اقتصادی روش ها و سیاست های مختلفی را برای مهار تورم ارائه داده اند که با استفاده از آنها می توان نرخ تورم را کاهشی کرد. این روش ها و برنامه ها هر کدام زمان مناسب برای خود برای به نتیجه رسیدن نیاز دارد.

یاور دشتبانی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با “ایران اقتصادی“، افزود: در خصوص تورم در اقتصاد کشور مشکلات متعددی وجود دارد، یکی از آنها اقدامات تکراری است که در برخی از حوزه ها انجام می دهیم و برای از بین بردن آن اقدام موثری صورت نمی گیرد. از سوی دیگر به محض اینکه از تورم سخن به میان می آید اغلب افراد آن را به رشد نقدینگی و کسری بودجه مرتبط می کنند. در حالی که اقتصاد ایران دارای تورم ساختاری است که علت آن وابستگی بیش از حد تولیدات به واردات، کاهش حجم نوآوری و ابداعات، کاستی های زنجیره توزیع، کم بودن میزان تنوع ترکیب های صادراتی و … است. توجه کنید این مواردی که اعلام شد مستقل از هم نیستند، بلکه از درون وابسته به هم هستند.

وی عنوان کرد: برای از بین بردن تورم در اقتصاد کشور علاوه بر کاهش حجم نقدینگی از طریق چاپ و استقراض باید به آماده سازی زیرساخت هایی برای مقابله با تورم اقدام کرد. به این معنا که باید برنامه های پایدار و بلندمدتی را در حوزه های مختلف اقتصادی در نظر گرفت تا مشکل تورم را به صورت ریشه ای حل کرد. باید دولت بجای اینکه سعی کند با برنامه های کوتاه مدت برای مقطع کوتاهی تورم را کنترل و یا از بین ببرد، با تمرکز و آماده سازی زیرساخت می توان در چند سال آینده تورم را از بین برد، زیرا اغلب اقداماتی که باید صورت گیرد زمان بر هستند.