دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

اداره آمار ترکیه با اعلام رشد 49 درصدی تجارت این کشور با ایران، اعلام کرد: مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۸ ماهه ژانویه تا اوت سال جاری میلادی به ۴ میلیارد و ۳۳۲ میلیون دلار رسید.

به گزارش “ایران اقتصادی“، آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار ترکیه نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران با این کشور طی دوره ژانویه تا اوت سال جاری میلادی رشد ۲۹ درصدی داشته است.

مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۸ ماهه ژانویه تا اوت سال جاری میلادی ۴ میلیارد و ۳۳۲ میلیون دلار اعلام شده است. این رقم در مدت مشابه سال قبل ۳ میلیارد و ۳۴۴ میلیون دلار اعلام شده بود.

بر اساس این گزارش، صادرات ترکیه به ایران در ماه‌های ژانویه تا اوت ۲۰۲۲ با رشد ۱۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به یک میلیارد و ۹۵۰ میلیون دلار رسیده است. ترکیه در ماه‌های ژانویه تا اوت سال قبل یک میلیارد و ۷۵۲ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

رشد واردات ترکیه از ایران در ۸ ماهه سال جاری میلادی بیش از ۴ برابر رشد صادرات این کشور به ایران بوده است. واردات ترکیه از ایران در ۸ ماهه نخست سال جاری میلادی رشد قابل توجه ۴۹ درصدی داشته و به ۲ میلیارد و ۳۸۲ میلیون دلار رسیده است.

ترکیه در ماه‌های ژانویه تا اوت سال قبل یک میلیارد و ۵۹۲ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود. تراز تجاری دو کشور در ۸ ماهه ژانویه تا اوت ۲۰۲۲ به میزان ۴۳۲ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.