جمعه؛ 19 خرداد 1402

وزیر اقتصاد از برنامه حذف کارمزد وام‌های قرض‌الحسنه تا 10 میلیون تومان از دو ماه آینده خبر داد و گفت: سهم صندوق‌ها و بانک‌های قرض‌الحسنه از تامین مالی خُرد مورد نیاز مردم افزایش می‌یابد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، سید احسان خاندوزی با اعلام اینکه برای نخستین بار، طی یکی دو ماه آینده با هماهنگی که بین دو بانک قرض الحسنه صورت گرفته، برای وام های خُرد قرض الحسنه ۱۰ میلیون تومانی و کمتر از آن، کارمزد ۴ درصد را به صفر خواهیم رساند، گفت: برای اولین بار مردم بدون کارمزد وام خواهند گرفت.

خاندوزی ضمن با اشاره به اینکه نباید شرایط به سمتی برود که با موانع و چالش های متعدد این حوزه روبرو شوند، تصریح کرد: با توجه به رویکرد دولت در صنعت تحول، ما هم با افزایش سهم صندوق های قرض الحسنه و بانک های قرض الحسنه در تامین مالی خُرد مردم نه تنها موافق هستیم، بلکه دستوراتی را در مدنظر داریم که اجرای آن ها در سال جاری شروع شده است.

وی افزود: در این راستا و در گام اول دو برابر شدن سرمایه بانک های قرض الحسنه در سال جاری رخ داد و همچنین دستورالعمل ساماندهی صندوق های قرض الحسنه در شورای پول و اعتبار به تصویب رسید.

وزیر اقتصاد ادامه داد: همچنین برای اولین بار دستگاه های دولتی و اجرایی مجاب شدند حساب های پرداخت حقوق کارکنان خودشان را در بخش شبکه قرض الحسنه کشور متمرکز کنند.

خاندوزی گفت: با وجود سقف دو درصدی افزایش ترازنامه بانک های کشور، بانک مرکزی با نگاه حمایتی سقف ترازنامه بانک های قرض الحسنه را 5 درصد تعیین کرده که این امکان را می دهد بانک ها و صندوق های قرض الحسنه غیر بانکی کشور امسال با موانع کمتر و سرعت بیشتر به فعالیت تامین مالی عمل کنند.