دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

احسان ارکانی؛ نماینده نیشابور و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در یادداشتی برای ایران اقتصادی درباره پیوستن ایران به سازمان همکاری‌های شانگهای، عنوان کرد: در سال های قبل، دولت روحانی از فرصت های تجاری با کشورهای شرقی غفلت کرد و از ظرفیت کشورهایی مانند قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، روسیه و ... در زمینه توسعه مراودات تجاری استفاده نشد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، در این یادداشت آمده است:‌ سازمان همکاری های شانگهای یکی از پیمان های مهم است که در شرق جهان تشکیل شده، سازمانی که کشورهای تراز اول شرقی مانند چین، روسیه، آسیای میانه، پاکستان و هند عضو آن هستند و اخیرا هم که کشور ما ایران به عضویت رسمی این سازمان درآمده؛ بنابراین اکنون یک محور قدرتمندی در شرق تعریف شده که دیگر تنه به تنه کشورهای غربی و پیمان هایی مانند ناتو می زند.

کشورها شرق دور، آسیای میانه و منطقه قفقاز که در این پیمان هستند مسیرهای ترانزیتی از جاده ابریشم گرفته تا کریدور شرقی -غربی دنیا و همچنین ابهای گرم اقیانوس آرام، اقیانوس هند و دریای خزر را شامل می شوند و دارای منابع عظیم معدنی و آبی، تکنولوژی و فناوری کشورهای عضو هستند.

همچنین کشورهای عضو دارای زیرساخت های بازرگانی، بانکی و پولی هستند و کشور ما می تواند از این ظرفیت ها به نحو مطلوب برای حل مشکلاتی که امروزه با آن گریبانگیر هستیم برای خنثی سازی تحریم ها و حذف حاکمیت دلار و یورو و … استفاده کند.

اگر بتوانیم از این ظرفیت های ایجاد شده که در دوره یک ساله دولت سیزدهم و با دیپلماسی اقتصادی صورت گرفته، استفاده کنیم می توانیم از ظرفیت های تعاملات بازرگانی صادرات و واردات با کشورهای عضو پیمان شانگهای بهره برداری کنیم.

متاسفانه در سال های گذشته دولت وقت به ظرفیت های دولت های شرق توجهی نداشت و از آن غافل شده بود و از ظرفیت کشورهایی مانند قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، روسیه و …  استفاده نشد، در حالی که برای توزان سیاست خارجی ما، لازم بود همپای نگاه دولت به همکاری با کشورهای غربی به کشورهای شرق هم برای استفاده از ظرفیت های آنها نگاه کرده و همکاری کرد که خوشبختانه دولت سیزدهم رویکرد را در حوزه سیاست خارجی تغییر داده و ایجاد توازن بین کشورهای غربی و شرقی را سرلوحه خود قرار داده است.

برخلاف مراوداتی با کشورهای غربی و اروپایی داریم و انها موضوعاتی مانند اف ای تی اف را مطرح می کنند چون آنها  تابع سیاست های امریکا هستند و از این رو با این پیمان ها برای عدم همکاری مانور می دهند .

شانگهای دیگر به سیاستهای امریکا وابسته نیست و بلکه رقیب امریکا و غرب هم تلقی می شود از این رو  به مقابله با مرزبندی  سیاستهای پولی و بانکی نظیر اف ای تی اف، سوئیفت و … رفتند و با ارزهایی غیر از دلار و یورو تبادلات مالی خود را انجام می دهند که این یک نقطه قوت این پیمان است و باعث می شود  کشور ما که در شرایط تحریمی بسر می برد بتواند مبادلات را بدون استانداردهای تعریف شده اروپایی و امریکایی مانند معاهده اف ای تی اف خنثی کند تا بتوانیم از تعاملات صادرات و واردات و … بهره کافی ببریم.