جمعه؛ 11 فروردین 1402

با وجود اینکه در دولت گذشته همه امور به برجام و مسائل مرتبط با آن پیوند خورده بود و این مسئله باعث افت چشمگیر صادرات غیرنفتی کشور و همچنین بی‌توجهی به فرصت‌های صادرات غیرنفتی کشورهای همسایه شده بود، در دولت سیزدهم و طی 5 ماهه نخست امسال، حدود 21 میلیارد دلار صادرات با توجه ویژه به کشورهای همسایه صورت گرفته است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، دولت گذشته تمام تمرکز خود را بر برجام و بهبود روابط اقتصادی با اروپای غربی قرار داده بود که در نتیجه‌ عهدشکنی و وعده‌های توخالی آنان، تجارت خارجی به طرز چشمگیری کاهش یافت.

با آغاز به کار دولت جدید، این رویکرد تغییر کرد. سفرهای متعدد مقامات مختلف دولت به کشورهای همسایه با تمرکز بر توسعه مناسبات اقتصادی، نمود آشکاری از اصلاح گفتمان سیاست خارجی در دولت سیزدهم است.

در نتیجه این چرخش دیپلماسی، تجارت ایران با همسایگان در سال ۱۴۰۰ با رشد ۲۳ درصدی در وزن و ۴۳ درصدی مواجه شد. ۱۰۰ میلیون و ۱۳۱ هزار تن کالا به ارزش ۵۱ میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ بین ایران و ۱۵ کشور همسایه تبادل شد که ۷۵ میلیون و ۴۴۵ هزار تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۲۹ میلیون دلار سهم صادرات ایران به این کشورها و ۲۴ میلیون و ۶۸۶ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۸۴۶ میلیون دلار نیز سهم واردات بوده است.

تصمیمات مناسب و به‌ موقع دولت سیزدهم ضمن توسعه و سرعت بخشیدن به مبادلات با همسایگان در زوایای مختلف و گسترش روابط از نظر سیاسی، اقتصادی و فرهنگی موجب شده تا تجارت و اقتصاد از حاشیه به متن روابط رفته و مسائل اقتصادی هم‌زمان با تعاملات سیاسی دنبال شود.

همچنین، صادرات غیرنفتی پنج ماه نخست سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲۱ درصدی داشته و به ۲۰ میلیارد و ۹۲۴ میلیون دلار رسید.

در این مدت مجموعاً ۴۴ میلیون تن کالا صادر شده که کشورهای چین، عراق، امارات، ترکیه و هند پنج مقصد نخست صادراتی ایران در این مدت بوده‌اند.

در مورد واردات نیز آمارها نشان می‌دهد طی پنج ماهه امسال ۱۴ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۶۶۵ میلیون دلار واردات انجام شده که کاهش ۸.۵ درصدی در وزن و افزایش ۱۹ درصدی در ارزش را شاهد هستیم.