یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

محمد علیپور؛ عضو کمیسیون اقتصادی دوره دهم مجلس در یادداشتی برای ایران اقتصادی پیوستن ایران به پیمان شانگهای را دارای مزایای اقتصادی و سیاسی برای کشور دانست و بیان داشت:‌ کشورهای عضو این پیمان به دنبال آن هستند که اثر منفی دلار بر اقتصادهای خود را متوقف کنند.

وکشور ما از سال ها قبل عضو افتخاری سازمان همکاری های شانگهای بود و خوشبختانه با اقدام ها و تلاش های دولت سیزدهم به عضویت رسمی این پیمان درآمد تا فرصت های بسیار خوبی را به خصوص در حوزه اقتصادی برای کشورمان ایجاد کند.

کشورهای عضو پیمان شانگهای مانند چین ، روسیه و هند که کشورهای بزرگی از نظر جمعیتی و جغرافیایی هستند، بازار بزرگی را از نظر اقتصادی به روی کشور ما باز می کنند و ما می توانیم با این کشورها نفت مبادله کرده و صادرات حوزه غیرنفتی خود را افزایش دهیم و سرمایه گذاری مشترک داشته باشیم و این به نفع کشور ماست.

همچنین کشورهای عضو به دنبال این هستند تا بتوانند اثرات دلار را از اقتصاد خود خارج کنند. همانطور که اتحادیه اروپا نیز با ارز یورو به دنبال این موضوع است.

کشورهای عضو این پیمان نیز می خواهند با ایجاد ارزی مشترک، دلار را از رده خارج کنند و اتحادیه اروپا و امریکا از پیوستن ایران به این پیمان بشدت نگران شدند و آن را پیگیری می کنند و این نشان می دهد عضویت رسمی کشور ما در این پیمان با توجه به اینکه ما تحریم هستیم، به جز تبعات مثبت اقتصادی تبعات سیاسی نیز در بردارد.

وقتی اعضای این پیمان ارزی را هم برای مبادله راه اندازی کنند، دیگر پیوستن و یا نپوستن به FATF اهمیتی ندارد، چون با توافقاتی که کشورهای عضو این پیمان انجام می دهند، می توانند با یکدیگر مبادله کنند؛ بنابراین مشکل خاصی هم بوجود نخواهد آمد و از سوی دیگر مشکلات کشور ما را در زمان تحریم کمتر خواهد کرد.