یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

نظر به اهمیت نرخ تورم در ثبات اقتصادی کشور و مشکلاتی که در چند سال اخیر از جانب این شاخص اقتصادی دامن جامعه را گرفته بود، دولت سیزدهم از همان ابتدای کار مهار و کاهش تورم را جزو اولویت‌های اول خود قرار داد و دستیابی به تورم تک‌رقمی، در بازه زمانی چندساله را جزو اهداف خود قرار داد. تاکنون، در راه رسیدن به این هدف اقدامات زیادی در سطوح مختلف انجام شده است: بودجه با کمترین میزان کسری تهیه و تدوین شد و کنترل رشد نقدینگی و پایه پولی، نظارت بر کار بانک‌ها و مواردی از این دست در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش “ایران اقتصادی“ٰ نرخ تورم سالانه مرداد ماه ١٤٠١ برای خانوارهای کشور به ٤١,٥ درصد رسیده که نسبت به مرداد 1400 حدود 4 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

همچنین، نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۲ درصد است که نسبت به ماه قبل ٢.٥ واحد درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود 7 صدم درصدکاهش داشته است.

نرخ تورم نقطه‌ای نیز در مرداد ماه ١٤٠١ به عدد ٥٢,٢ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٥٢.٢ درصد بیشتر از مرداد ١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌ اند.

نرخ تورم نقطه‌ای مرداد ماه ١٤٠١ در مقایسه با ماه قبل ١,٨ واحد درصد کاهش یافته است. اما به نسبت مدت مشابه سال 1400 به میزان ۹ درصد افزایش یافته است.

اعداد و ارقام فوق بیانگر نزولی شدن تورم به رغم افزایش‌های ناشی از اجرای سیاست حذف ارز ترجیحی است. کاهشی شدن روند تورم، بدون شک دستاورد بزرگی در شرایط کنونی است.

این دستاورد در حدود یکسال از مدیریت کنونی رخ داد و با توجه به اهداف دولت برای رساندن تورم به ۱۵ درصد و سپس تک‌رقمی کردن آن در چند سال آینده تداوم روند کاهشی امیدها به تحقق کامل وعده دولت را افزایش داده است.

با این حال، به نظر می‌رسد تا پایان سال تورم نقطه‌ای کاهشی خواهد بود، اما تورم‌ سالانه در همین محدوده کنونی باقی بماند.