دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

مدیر عامل بورس انرژی عنوان کرد که بورس انرژی این ظرفیت را داراست تا عرضه تمامی محصولات از جمله زغال‌سنگ را در تالارهای داخلی و صادراتی خود در ساختاری شفاف به انجام رساند.

به گزارش “ایران اقتصادی“، با اعلام خبر آزاد‌سازی صادرات زغال سنگ از طرف رئیس انجمن زغال سنگ ایران، سهام این صنعت نیز در بورس با افزایش قیمت قابل توجهی روبه‌رو شد و طی دو روز بیش از 11،5 درصد رشد کرد. موضوعی که با توجه به سازکار قیمت‌گذاری و روند غیر شفاف مبادلات این محصول، شائبه‌هایی را در خصوص نحوه فروش و قراردادهای شرکت‌ها برای صادرات این محصول ایجاد کرده است. امری که از نظر مدیرعامل بورس انرژی ایران، با عرضه زغال سنگ در رینگ‌های داخلی و صادراتی، مرتفع خواهد شد و عرضه این محصول در بورس انرژی می‌تواند ضمن اصلاح ساختار قیمت و کاهش ریسک‌های عملیاتی شرکت‌ها، شفافیت را نیز به بازار این محصول بازگرداند.

علی نقوی در این خصوص، با اشاره به این موضوع که شرکت‌های زغال سنگ جزو اولین گروه‌هایی بودند که معاملات محصولات آنها در بورس انرژی آغاز شد، به خبرنگار روزنامه ایران گفت: در ادامه شرکت‌های زغال سنگ و انجمن زغال سنگ ایران از سازکار شفاف بورس رویگردان شدند و عدم تداوم عرضه از طرف آنها باعث شد تا بازار تقاضای پایداری نیز در ایران برای این محصول شکل نگیرد.

وی افزود: در تمام این سال‌ها با وجود پیگیری‌های صورت‌گرفته از طرف بورس انرژی برای عرضه مستمر زغال سنگ و ایجاد شفافیت در تجارت این کالا، اما برخی شرکت‌ها و انجمن زغال سنگ از این امر خود‌داری کردند و تنها شرکت‌های معدودی در مقاطع مختلف اقدام به عرضه از طریق سازکار بورس انرژی کردند.

نقوی ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته از طرف نهادهای قانونگذار و بورس انرژی، وزارت صمت در سال گذشته عرضه این محصول را از طریق بورس انرژی ابلاغ کرد اما علیرغم هماهنگی و همکاری بورس انرژی با انجمن زغال‌سنگ برای اجرای مصوبه وزارت صمت، متأسفانه این مصوبه اجرا نشد تا همچنان شفافیت در معاملات این محصول اتفاق نیفتد.

نقوی در پاسخ به این سؤال که آیا بورس انرژی ظرفیت‌های لازم برای عرضه زغال سنگ به مقاصد داخلی و صادراتی را دارا است؟ گفت: هم‌اکنون بورس انرژی این ظرفیت را داراست تا عرضه تمامی محصولات از جمله زغال‌سنگ را در تالارهای داخلی و صادراتی خود در ساختاری شفاف به انجام رساند.

وی ادامه داد: انجمن و شرکت‌های زغال سنگ این استدلال را برای عدم پیگیری عرضه‌های خود در بورس انرژی مطرح می‌کنند که با توجه به وجود تنها دو خریدار بزرگ زغال سنگ در بازار داخلی، نیازی به عرضه این محصول در بورس وجود ندارد؛ در حالی که سازکار بورس انرژی نه‌ تنها می‌تواند در خصوص ایجاد بازار رقابتی در طرف تقاضا به این شرکت‌ها کمک کند، بلکه می‌تواند در خصوص شفافیت و کاهش ریسک‌های مختلفی که بر سر راه فعالیت‌های این شرکت‌ها وجود دارد نیز به آنها کمک کند.

وی افزود: به عنوان مثال موضوع عدم وصول مطالبات یکی از چالش‌هایی است که در سنوات مختلف شرکت‌های زغال سنگ با آن دست به گریبان بودند که سازکار بورس انرژی می‌تواند این موضوع را برای آنها مرتفع کند.

علی نقوی در پایان ضمن تأکید براین موضوع که ظرفیت‌های لازم برای عرضه محصولات صادراتی در رینگ صادراتی مهیاست، گفت: در صورتی که شرکت‌ها علاقه‌مند باشند می‌توانند با استفاده از سازکار بورس انرژی فروش صادراتی شفاف و رقابت‌پذیری داشته باشند و به دنبال آن از سایر مزایا همچون مازاد درآمد ناشی از رقابت، ایجاد بازارهای صادراتی جدید و تأمین مالی بهره‌مند شوند.

وی گفت: با توجه به اینکه بخش مهمی از تولیدکنندگان زغال‌سنگ در بورس پذیرفته شده‌اند یا متعلق به شرکت‌های پذیرفته شده هستند عرضه در بورس سبب افزایش شفافیت و حفظ حقوق سهامداران این شرکت‌ها خواهد شد.