دوشنبه؛ 15 خرداد 1402

معافیت مالیاتی جدید شامل طلای ساخته شده نیست/

چند روز گذشته سازمان امور مالیاتی کشور در بخشنامه‌ای به همه ادارات کل امور مالیاتی کشور اعلام کرد:"واردات طلا، پلاتین و نقره به صورت خام از طریق مبادی رسمی گمرکی کشور از پرداخت عوارض گمرکی و هرگونه مالیات از قبیل مالیات عملکرد و ارزش افزوده معاف است و از نظر منشاء ارز مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. در همین راستا "ایران اقتصادی" گفتگویی با آیت محمدولی؛ رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان طلا و جواهر انجام داده تا ابهامات در این خصوص را برطرف کند.

آیا حذف مالیات طلای وارداتی منجر به کاهش قیمت طلا برای مصرف کنندگان خرد می شود؟
خیر. این امر بر قیمت کلی طلایی که به دست مشتریان خرد می رسد تاثیرگذار نیست. زیرا بخشی از قیمت طلا به صورت جهانی تعیین می شود. حتی 9 درصد مالیاتی که برای اجرت در زمان خرید مشتری پرداخت می کرد نیز همچنان وجود دارد که با وجود تاکیدهای مکرر مجددا اعلام می کنم که خریداران خُرد مالیات را تنها به اجرت باید پرداخت کنند و برای اصل طلا مالیاتی دریافت نمی شود. از سوی دیگر فروشنده نیز موظف است فاکتور دقیقی را به خریدار ارائه دهد به طوری که در آن کاملا وزن و قیمت طلا، میزان اجرت، میزان مالیات و… در آن درج شده باشد.

آیا همه افراد می توانند از آن استفاده کرده و طلا وارد کنند؟
همه افرادی که قصد واردات شمش طلا، نقره و پلاتین را دارند باید به گمرک اعلام کنند که با این محصول وارداتی قصد تولید چه چیزی را دارند. اما همه افراد نمی توانند چنین اقدامی انجام دهند، بلکه صرفا تولید کنندگان و بازرگانانی که طلا به کارگاه های سازنده عرضه می کنند، مجاز به واردت هستند که بعد از واردات نیز پیگیری های لازم صورت می گیرد تا بررسی شود طلایی ساخته و به بازار عرضه شده است یا خیر.

آیا عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای تاثیری بر قیمت طلا دارد؟
نمی توان گفت چنین اقدامی در کشور بر روی طلا تاثیرگذار نیست؛ حتی سایر اقدامات کشوری همچون روادید، ارتباط با کشورها، عضویت ها و … نیز بر بازارهای مختلف حتی طلا تاثیرگذار است. اما بیشتر از آن اگر بازار ارز از آرامش و ثبات نسبی برخوردار باشد و در واقع قیمت ها نظم داشته باشند، می توان گفت قیمت در بازار طلا نیز نوسان نخواهد داشت.

شرایط بازار طلا در تابستانی که روزهای پایانی آن را سپری می کنیم چگونه است؟
در سه ماهه گذشته تابستان امسال روزهایی که با نوسان قیمت قابل توجه در این بازار مواجه بوده ایم بین 15 تا 20 روز بوده که در آنها نرخ طلا گاهی افزایشی و گاهی کاهشی شده است. اما در این میان در یک برهه زمانی قیمت طلا به حدود گرمی یک میلیون و 400 هزار تومان رسید که پس از آن روند کاهشی را در پیش گرفت و در حال حاضر نیز بازار به یک آرامش نسبی رسیده است. البته گفتنی است که این افزایش به اندازه افزایش قیمت، حدودا یک سال و شش ماه گذشته نبوده زیرا در دولت قبل قیمت طلا به اندازه ای افزایشی شد که به گرمی یک میلیون و 500 هزار تومان رسید. با توجه به اقداماتی که دولت سیزدهم در خصوص کنترل این بازار انجام داده نوسانات شدیدی که در دولت دوازدهم تجربه می کردیم را دیگر در بازار نداریم. زیرا دولت در زمان نیاز سکه به بازار عرضه و افزایش بیش از حد آن جلوگیری کرده اند.

در حوزه صادرات طلا ایران در چه مرحله ای قرار دارد؟
باید گفت در این حوزه بازرگانان متعددی فعالیت دارند اما برخی از قوانین و ماده، تبصره ها دست و پاگیر مانع از صادرات بی دغدغه برای آنها می شود. بنابراین همانطور که دولت با برقراری ارتباط مثبت با سایر کشورها در حال ایجاد شرایط مطلوب است، می تواند در عرضه صادرات طلا نیز با تغییر یا حذف برخی قوانین زمینه صادرات این محصول را افزایش داده و از این طریق نیز ارزآوری به کشور رخ دهد. زیرا با ورود ارز به بازار ایران و ثبات یافتن این بازار، نرخ طلا نیز به ثبات نسبی خواهد رسید.