یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

در حالی که بانک مرکزی اروپا قصد افزایش نرخ‌ کلیدی بهره را دارد، تورم منطقه یورو یک رکورد دیگر زد و عملا هزینه‌های گران انرژی، تورم منطقه یورو را به بالاترین حد در 23 سال گذشته رساند.

به گزارش «ایران اقتصادی» و به نقل از دفتر آمار اتحادیه اروپا یورواستات (Eurostat)، تورم در منطقه یورو در ماه اوت (ماه گذشته) بازهم با 9.1 درصد به اوج خود رسید که این رقم بالاترین میزان از سال 1999 تاکنون به شمار می رود. در این گزارش آمده است که قیمت برای مصرف کننده ها در کشورهای منطقه یورو در ماه اوت نسبت به مدت مشابه سال قبل 9.1 درصد و به صورت ماهانه 0.6 درصد افزایش یافته است.

گزارش جدید نشان از افزایش 0.2 درصدی نسبت به گزارش جولای دارد که در آن زمان، تورم 8.9 درصد بود. همچنین طبق این گزارش، تورم سالانه در اتحادیه اروپا در ماه اوت به 10.1 درصد رسیده که این رقم نسبت به 9.8 درصد در ماه جولای، افزایش داشته است.

گفتنی است که در سال جاری یورو به میزان قابل توجهی در برابر دلار ضعیف شده است و تحلیلگران یورواستات، این افزایش تورم را ناشی از افزایش افسارگسیخته هزینه انرژی و مواد غذایی می دانند.

همچنین طبق این گزارش، عامل اصلی تورم در ماه اوت، هزینه های گران تر انرژی بوده که در نتیجه جنگ جاری در اوکراین تشدید شده است. عوامل دیگری که بر فشارهای تورمی منطقه یورو افزوده افزایش هزینه های غذا، الکل و تنباکو بوده است. در این گزارش عنوان شده است که 3.95 درصد از تغییرات سالانه مربوط به انرژی گران تر و 2.25 درصد آن هم از مواد غذایی، الکل و تنباکو بوده است.

بیشترین ضربه تورم به 3 کشور اروپایی 

اما کدام کشورها از این تورم بیشترین ضربه را خورده اند؟ از کشورهایی که بیشترین ضربه را از این تورم خورده اند می توان به استونی، لتونی و لیتوانی اشاره کرد که در این کشورها که تورم به ترتیب به 25.2 درصد، 21.4 درصد و 21.1 درصد افزایش یافته است. طبق این گزارش، کمترین نرخ تورم سالانه نیز در فرانسه با 6.6 درصد، مالت با 7.0 درصد و فنلاند با 7.9 درصد بوده است.