یکشنبه؛ 21 خرداد 1402

رئیس کل بانک مرکزی از آغاز اجرای آزمایشی رمز ریال خبر داد و درباره ساماندهی حساب‌های تجاری نیز گفت: طبق برررسی‌ها از هر ۱۰۰۰ نفر نهایتا ۳ نفر مشمول حساب تجاری می‌شوند.

به گزارش “ایران اقتصادی“، علی صالح آبادی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما با تاکید بر اینکه حکمرانی ریال به معنی افزایش شفافیت در اقتصاد است تا منابع مالی به سمت فعالیت‌های مولد هدایت شود، گفت: یکی از اقدامات صورت گرفته در زمینه تقویت حکمرانی ریال، اصلاح قانون چک بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی به موضوع بازگشت اعتبار به چک اشاره کرد و افزود:‌ برای قانون جدید چک که توسط مجلس مصوب شد، سامانه های زیادی ایجاد شد که یکی از آخرین آنها مسدودی حساب وجوه چک برگشتی از سایر حساب‌ها بود.

وی همچنین به کاهش چک های برگشتی به میزان ۲۰۰ هزار فقره اشاره کرد و بیان داشت: در زمینه ایجاد رمزریال بانک مرکزی به وظایف خود عمل کرده و رمز ریال هم تا پایان شهریور قرار بود راه‌اندازی شود و اکنون در مرحله قبل از آزمایش در دو بانک ملی و ملت با ۲ فروشگاه با مبلغ یک میلیارد تومان شروع شده است.

رئیس‌کل بانک مرکزی درباره ساماندهی کارتخوان ها نیز اظهار داشت:‌ امروز حدود ۸.۵ میلیون کارت‌خوان فعال در کشور داریم که همه دارای شناسنامه مالیاتی هستند.

وی درباره شناسایی حساب‌های تجاری هم گفت: اصل موضوع تفکیک حساب‌های تجاری هم ساماندهی کارت‌خوان‌ها بود که به صورت کامل انجام‌ شده است. برای مابقی افراد هم برآوردها نشان می‌دهد از هر ۱۰۰۰ نفر حداکثر ۳ نفر مشمول حساب‌های تجاری می‌شوند.

صالح‌آبادی درباره معیار اعلام شده برای شناسایی حساب‌های تجاری نیز اظهار داشت: ۱۰۰ تراکنش واریزی با ۳۵ میلیون تومان در ماه، صرفا یک مظنه و نشانه برای شناسایی حساب‌های تجاری است و وحی منزل هم نیست. البته این معیار مربوط به مجموع حساب‌های بانکی یک فرد است، نه اینکه هر حساب جداگانه با این معیار بررسی شود.

رئیس‌کل بانک مرکزی به استثنائات حساب‌های تجاری اشاره کرد و گفت: معامله در بورس مشمول حساب‌های تجاری نیست، همچنین اگر کسی خانه بفروشد و چند میلیارد هم به حسابش واریز شود باز هم شامل حساب‌های تجاری نمی‌شود. صندوق‌های خانگی هم تجاری نیست، کار تجاری به معنی کاسبی و معاملات زیاد مالی است.

وی در ادامه از مشوق‌های مناسب برای حساب‌های تجاری خبر داد و گفت: اگر کسی می‌داند که حسابش تجاری محسوب می‌شود و به سازمان مالیاتی اعلام کند از مزایا و مشوق‌ها بهره‌مند می‌شود. مثلاً نقل و انتقال بیش از ۲۰۰ میلیون تومان در بانک نیاز به مستندات دارد اما برای حساب‌های تجاری این سقف تا یک میلیارد تومان افزایش می‌یابد.

رئیس‌کل بانک مرکزی افزود: برای اخذ دسته چک مربوط به حساب‌های تجاری نیز تشویق‌های مناسبی لازم در نظر گرفته شده است. همچنین سقف برداشت و واریزی‌های روزانه و ماهانه مربوط به حساب‌های تجاری نیز افزایش یافته است. ضمن اینکه کارمزدهای بانکی برای دارندگان حساب‌های تجاری کاهش یافته است.

صالح‌آبادی اضافه کرد: با مشوق‌های مناسبی که برای دارندگان حساب‌های تجاری دیده شده، اکنون این احتمال را می‌دهیم که عده‌ای برای بهره‌مندی از این مشوق‌های بانکی، در حالی که حساب تجاری ندارند ادعا کنند که حسابشان تجاری است.