یکشنبه؛ 21 خرداد 1402

در حالی که طبق آمارهای تامین اجتماعی در دوره سال‌های 97 تا 1400، تنها حدود 40 هزار نفر بر تعداد بیمه شدگان کشور افزوده شده بود، آمارهای جدید نشان می‌دهد در 9 ماهه نخست فعالیت دولت سیزدهم، حدود یک میلیون نفر بر تعداد بیمه شدگان کشور افزوده شد و بنا به پیش‌بینی مدیر عامل تامین اجتماعی، این تعداد تا پایان سال‌جاری از یک میلیون نفر فراتر خواهد رفت.

به گزارش “ایران اقتصادی“، از اقدامات اساسی در بازار کار، بیمه شاغلان است. بسیاری از کارشناسان بازار کار که در پذیرش آمارها و عملکرد اشتغال زایی دولت ها نگاه سخت گیرانه دارند، افزایش آمار بیمه شدگان را به منزله ایجاد اشتغال قطعی و واقعی می دانند.

هرچند لزوما نمی توان عملکرد دولت ها در اشتغال زایی را صرفا با نگاه به تعداد بیمه شدگان سنجید، اما تعداد بیمه شدگان همواره مورد توجه اغلب تحلیل گران و کارشناسان بازار کار است.

آمارهای موجود نشان می دهد که در دولت گذشته، عملکرد مطلوبی در بازار کار صورت نگرفت و در اقتصاد ایران به لحاظ اشتغال زایی حرکت مناسبی به ثبت نرسید.

روزنامه ایران در گزارشی به بررسی آمارهای بیمه شدگان پرداخت و اعلام کرد: براساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان تامین اجتماعی، تنها 38 هزار و 500 نفر در بازه زمانی سه سال بین سال‌های 1397 تا 1400 بیمه تامین اجتماعی شده بودند، این آمار در 9 ماهه سال گذشته و در زمان دولت سیزدهم به حدود یک میلیون نفر رسید.

بنا بر داده‌های سازمان تامین اجتماعی، تا ابتدای سال 1400، 13 میلیون و 395 هزارو 563 نفر بیمه‌شده بودند که این میزان در سال 1401 با افزایش یک میلیون نفری مواجه شده است.

بنظر می‌رسد که دولت‌های یازدهم و دوازدهم هم در اجرایی شدن طرح بیمه‌های اجتماعی فراگیر که براساس آن هریک از افراد جامعه با سطوح مختلف درآمدی می‌توانند از مزایای بیمه‌های اجتماعی بهره‌مند شوند ناموفق بوده است، اما در دولت جدید این موضوع بخوبی پیگیری و محقق شده است.

دولت قبل، در افزایش سهم بیمه‌شدگان شاغل هم ناموفق بود و تنها در طی سال‌های 1397 تا 1400، یعنی سه سال کمتر از 40 هزار بیمه‌شده شاغل را ثبت کرد و به بیمه‌شدگان افزود که نشان می‌دهد دولت دوازدهم در ایجاد اشتغال پایدار ناموفق بوده است.

داده‌ها نشان می‌دهد که در همین بازه زمانی اشاره شده، تنها 22 درصد از بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی رانندگان، مشاغل آزاد و کارگران ساختمانی شاغل بوده‌اند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفته که در سال گذشته حدود یک میلیون نفر بیمه‌شده جدید جذب شدند و امسال هم در قالب طرح بیمه فراگیر خانواده ایرانی که در این دولت و در سازمان تامین اجتماعی آغاز شده، در ماه‌های ابتدایی سال تاکنون حدود ۴۲۰ هزار نفر در قالب طرح بیمه فراگیر خانواده تحت پوشش قرار گرفته است.

میرهاشم موسوی همچنین گفته که برآورد ما این است که این عدد تا پایان سال به بیش از یک میلیون بیمه‌شده جدید افزایش یابد.

در حال حاضر، با احتساب اشخاص تبعی تحت تکفل این گروه‌ها، در مجموع بیش از ۴۴ میلیون نفر از جمعیت کشور عضو خانواده تامین اجتماعی به شمار می‌روند.