دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

رئیس کل گمرک ایران از صادرات ۱.۳ میلیارد دلار کالاهای ایرانی به کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در ۵ ماه نخست سال خبر داد و افزود:‌ بیشترین میزان صادرات و واردات انجام شده در این مدت بین ایران و روسیه انجام شده است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، علیرضا مقدسی با تشریح تجارت خارجی یک میلیارد و ۳۲۶ میلیون و ۳۹۴ هزار دلاری ایران با اتحادیه اوراسیا در ۵ ماه نخست امسال، گفت: بیشترین میزان کالا‌های صادراتی ایران به اوراسیا از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه به ترتیب به مقصد روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس صورت گرفت.

رئیس کل گمرک ایران افزود: در این مدت میزان صادرات ایران به روسیه ۲۹۱ میلیون و ۲۲۸ هزار دلار، ارمنستان ۱۴۴ میلیون و ۱۰۱ هزار دلار، قزاقستان ۶۱ میلیون و ۲۰۶ هزار دلار، قرقیزستان ۱۸ میلیون و ۴۲۶ هزار دلار و بلاروس ۷ میلیون و ۱۷۸ هزار دلار بوده است.

وی ادامه داد: در پنج ماه نخست امسال واردات کشورمان از کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به حدود ۸۰۴ میلیون و ۲۵۳ هزار دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۳ درصد رشد داشته است. روسیه با ۷۱۵ میلیون و ۳۶۰ هزار دلار، قزاقستان با ۷۸ میلیون و ۴۲۳ هزار دلار، بلاروس با ۳ میلیون و ۸۸۷ هزار دلار، ارمنستان با ۳ میلیون و ۸۶۲ هزار دلار و قرقیزستان با ۲ میلیون و ۷۱۹ هزار دلار اولین تا پنجمین کشورهای مبدا کالا‌های وارداتی ایران بوده اند.