جمعه؛ 11 فروردین 1402

شفاف‌سازی حساب‌های بانکی کلید خورد/

تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری یکی از راه‌های ایجاد شفافیت مالی و جلوگیری از فرار مالیاتی است که قرار است به زودی طبق دستورالعمل جدید ارائه شده از سوی بانک مرکزی، حساب‌های تجاری و شخصی افراد از یکدیگر جدا شوند.

به گزارش “ایران اقتصادی“، مالیات مهم ترین و پایدارترین منبع درآمد دولت در بودجه‌های سالانه است و در صورتی که بتواند حساب‌های تجاری و غیر تجاری افراد را از یکدیگر تفکیک کند، دیگر امکان پنهان کردن فعالیت‌های اقتصادی بسیار سخت خواهد شد و بدین ترتیب بخش غیر رسمی و زیرزمینی اقتصاد به ناچار آشکار خواهد شد و به جرگه اقتصاد رسمی خواهد پیوست.

اصغر ابوالحسنی؛ قائم مقام بانک مرکزی به تازگی اعلام کرد: در راستای تفکیک حساب های تجاری از شخصی، چنانچه حسابی بیش از ۱۰۰ تراکنش در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، تراکنش تجاری تلقی می‌شود.

قائم مقام بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که از ابتدای مهرماه پیامک حساب‌های تجاری و غیرتجاری برای افراد ارسال می‌شود.

معاون امور اقتصادی وزیر اقتصاد نیز گفته است 8 میلیون حساب تجاری جدید در دولت سیزدهم شناسایی شده است.

طبق آمارهای بانک مرکزی تا پایان خرداد امسال 418 میلیون و 131 هزار و 931 کارت بانکی از سوی بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری صادر شده است.

از این تعداد 272 میلیون و 986 هزار و 965 کارت برداشت، 4 میلیون و 304 هزار و 346 کارت اعتباری و 140 میلیون و 840 هزار و 620 کارت خرید/هدیه بوده است. از آنجایی که به طور معمول

برای هر حساب بانکی یک کارت جهت انجام امور برداشت و انتقال و.. صادر می‌شود می توان آمار تعداد کارت‌های بانکی را تا حدود زیادی معادل تعداد حساب‌های بانکی افراد دانست. البته تعداد حدود 141

میلیون کارت اعتباری از این قاعده جدا است و متصل به شماره حساب بانکی نیستند.