جمعه؛ 11 فروردین 1402

میترا جلیلی/ با افزایش قیمت انرژی در جهان و همچنین مسدود شدن خط لوله گاز Nord Stream 1 توسط کمپانی گازپروم روسیه و عمیق‌تر شدن بحران انرژی اروپا، این اتحادیه به فناوری‌های نوین و انرژی‌های تجدیدپذیر روی خوش نشان داد و در بحبوحه افزایش بحران گاز، رکوردی برای تولید انرژی خورشیدی ایجاد شد.

به گزارش «ایران اقتصادی» و به نقل از یورونیوز، اروپا در حال حاضر با یک بحران انرژی با ابعاد بی سابقه مواجه و نگران زمستان با سرمای بی انتهای آن است. کاهش ذخایر سوخت فسیلی، قیمت برق را به بالاترین حد خود رسانده است. ازسوی دیگر خشکسالی، میزان تولید برق آبی در سراسر اروپا را محدود کرده و مشکلات کشورهای عضو این اتحادیه را دوچندان کرده است. در این میان همه نگاه ها به فناوری های نوین و تولید انرژی خورشیدی جلب شده تاجایی که این حوزه در تابستان 2022 در اروپا رکورد زد و به کاهش مصرف گاز اتحادیه اروپا کمک بزرگی کرد.

یک صرفه جویی 29 میلیارد یورویی

گزارش اندیشکده انرژی Ember نشان می دهد که توجه به فناوری انرژی خورشیدی سبب شد تا اروپا در طول 4 ماه با کاهش نیاز به واردات گاز طبیعی، موفق به صرفه جویی 29 میلیارد یورویی شود و عملا رکورد تولید برق خورشیدی این اتحادیه شکسته شود.

تحلیلگران این اندیشکده محاسبه کردند که اتحادیه اروپا مجبور بود در تابستان امسال 20 میلیارد متر مکعب گاز اضافی بدون تولید انرژی خورشیدی خریداری کند که معادل 29 میلیارد یورو بر اساس قیمت روزانه گاز در ماه های می تا اوت بوده است. با افزایش تولید انرژی خورشیدی عملا این رقم هزینه نشد.

همچنین رشد سالانه 22 تراوات ساعت انرژی خورشیدی به تنهایی، باعث صرفه جویی 4 میلیارد متر مکعبی، معادل 6 میلیارد یورو در اروپا شد.

از سوی دیگر این گزارش، با تجزیه و تحلیل داده‌های تولید برق ماهانه اتحادیه اروپا در ماه‌های اوج تابستان از ماه می تا اوت، نشان داد تولید برق خورشیدی به 99.4 تراوات ساعت رسیده که نسبت به 77.7 تراوات ساعت در مدت مشابه سال گذشته 28 درصد افزایش داشته است.

این تحلیل همچنین نشان داد که رشد انرژی خورشیدی در اتحادیه اروپا تا حد زیادی به لطف افزایش 15 درصدی سالانه ظرفیت نصب پنل های خورشیدی از 104 گیگاوات در سال 2018 به 162 گیگاوات در سال 2021 بوده است.

گفتنی است، اتحادیه اروپا برای تولید 45 درصدی انرژی تجدیدپذیر و قرار دادن اروپا در مسیری به سمت تولید 600 گیگاوات انرژی خورشیدی یا بیشتر تا سال 2030، هدفگذاری کرده که تحقق این هدف نیازمند رفع موانعی همچون اخذ مجوزهای تولید انرژی خورشیدی و… است.

برترین تولیدکنندگان انرژی خورشیدی

رکورد سهم انرژی خورشیدی در 18 کشور از 27 کشور اتحادیه اروپا در بازه زمانی ماه می تا اوت امسال شکسته شد و هلند با 22.7 درصد بالاترین سهم تولید انرژی خورشیدی را به خود اختصاص داد. پس از آن آلمان و اسپانیا به ترتیب با 19.3 درصد و 16.7 درصد قرار گرفتند.

یونان و ایتالیا نیز به ترتیب 15.3 و 15 درصد برق از انرژی خورشیدی تولید می کنند، در حالی که مجارستان 14.7 درصد از انرژی خورشیدی را تولید می کند.

بلژیک و دانمارک نیز میزان تولید انرژی خورشیدی را به ترتیب با 12.8 درصد و 12.9 درصد در مدت مشابه شکستند.