یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

با وجود رشد اقتصادی منفی در دهه 90 و از دست رفتن فرصت‌های متعدد در این بازه زمانی، در نخستین سال فعالیت دولت سیزدهم شاهد رونق رشد اقتصادی کشور هستیم. آمارها نشان می‌دهد با وجود موانع و مشکلات فراوان، دولت موفق شده که رشد اقتصادی کشور را از شرایط منفی به مثبت 5 درصد برساند و بانک مرکزی هم پیش‌بینی کرده که در نیمه دوم سال 1401 شاهد ادامه‌دار شدن این رشد اقتصادی خواهیم بود.

به گزارش «ایران اقتصادی»، طبق برنامه ششم توسعه، رشد اقتصادی 8 درصدی سالانه برای کشور هدفگذاری شده بود. همچنین دولت رشد 8 درصدی اقتصادی را برای سال 1401 برنامه ریزی کرده است.

مرکز آمار ایران در روزهای گذشته با انتشار نتایج بررسی وضعیت رشد اقتصادی کشور در بهار سال جاری، رشد اقتصادی با نفت در 3 ماهه نخست سال جاری را ٣,٨ درصد و بدون نفت ٤.٣ درصد اعلام کرد.

رشد صادرات غیرنفتی و افزایش توان دولت سیزدهم در فروش و وصول درآمدهای نفتی کشور؛ نویدبخش ادامه روند رشد مثبت اقتصادی در ماه هاو فصول پیش رو است.

شناسایی و رفع موانع رشد 8 درصدی اقتصاد

محمد علیپور؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با “ایران اقتصادی“، اعتقاد دارد دولت برای تحقق رشد 8 درصدی اقتصاد کشور باید به مواردی خاص توجه داشته باشد.

نماینده ماکو در مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: دولت باید در گام نخست به مشکلات و موانع تولید توجهی ویژه داشته باشد؛ موانعی که اجازه نمی دهند ما به هدفگذاری خود مبنی بر رشد 8 درصدی تا پایان سال 1401 برسیم.

به اعتقاد وی، یکی از مواردی که دولت باید برای تحقق این رشد اقتصادی به آن توجه ویژه داشته باشد، حمایت از تولید و صادرات است.

علیپور مشکل عمده اقتصاد کشور را بحث سرمایه در گردش دانست و یادآور شد: آنچه که در مجموع منجر به تحقق رشد اقتصادی می شود، تلاش برای ثبات قیمت ها، حمایت از صادرات و از همه مهم تر، کمک به تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه است.

اقدامات اساسی برای جذب سرمایه

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی جذب سرمایه گذاری را نیز از دیگر الزاماتی دانست که دولت باید برای تحقق رشد اقتصادی 8 درصدی به آن توجه ویژه داشته باشد.

وی با اشاره به این که دولت سیزدهم تاکنون تلاش خوبی در این زمینه داشته است، گفت: بنا بر آمار و ارقام موجود، امسال دولت گام های موثر و مثبتی در جهت سرمایه گذاری انجام داده است.

علیپور فرآیند همه این اقدامات مثبت و برطرف کردن همه مشکلات و موانع تولید، صادرات، سرمایه گذاری و… را منجر به رشد اقتصادی دانست و یادآور شد: باید عوامل مثبت و منفی تاثیرگذار بر رشد اقتصادی را در کانون توجه قرار داد تا در نهایت بتوان به هدفگذاری رشد 8 درصدی اقتصادی کشور رسید.