سه‌شنبه؛ 01 فروردین 1402

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصمیمات نادرست دولت روحانی را باعث سقوط بورس در سال 99 دانست و افزود: متاسفانه دولت دوازدهم به جای تفکر در مورد اقدامات غیرمنطقی خود اقدامات موثر و کارساز مجلس یازدهم را سطحی می‌داند.

به گزارش “ایران اقتصادی“، یکی از اقدامات دولت روحانی در سال های آخر دوره ریاست جمهوری دوم وی، تشویق مردم به سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام شرکت ها بود. دولت در آن زمان حتی راسا اقدام به فروش و عرضه سهام به مردم در قالب دارا یکم و پالایش یکم کرد.

مسئولان وزارت اقتصاد در دولت دوازدهم مردم را تشویق به خریدن سهام دارا یکم و پس از آن پالایش یکم کردند و شخص رئیس جمهور نیز در جلسه هیات دولت خطاب به مردم توصیه کرد که به جای سرمایه گذاری در طلا و سکه، سهام بورس را خریداری و سرمایه گذاری کنند.

این اتفاق افتاد و در سال 99 و 1400 بسیاری از مردم با دریافت کد بورسی و بدون هرگونه تجربه و اطلاعی از روند فعالیت در بازار سرمایه، سهامدار بورس شدند و اساسا در این خصوص هیچگونه هشدار و توصیه ای به مردم صورت نگرفت.

تشویق غیرحرفه‌ای‌ها برای حضور در بورس

این مسئله باعث شد که خیلی زود و پس از فروکش کردن رشد شارپی بورس در سال 99 و اوایل 1400، بسیاری از افراد غیر حرفه ای که با خرید سهام شرکت های مختلف، حالا سهامدار بورس محسوب می شدند زیان های هنگفتی را تجربه کنند.

پس از آن، انتقادات بسیاری به دولت دوازدهم در قبال تشویق مردم به خرید و فروش سهام در بازار سرمایه بدون اطلاع از چگونگی حرکت در این بازار و ناآشنا به رفتار بورس صورت گرفت، اما پول های رفته دیگر امکان بازگشت به مردم را نداشت و از این منظر، دولت دوازدهم کارنامه بسیار نامناسبی را از خود بر جای گذاشت.

مهدی طغیانی؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در واکنش به اظهارات اسحاق جهانگیری؛ معاون اول دولت دوازدهم بیان داشت: تصمیمات نادرست دولت دوازدهم باعث سقوط بورس در سال ۹۹ شد.

واکنش نماینده مجلس به اظهارات جهانگیری

این نماینده مجلس به خبرگزاری خانه ملت گفت که متاسفانه دولت دوازدهم به جای تفکر در مورد اقدامات غیرمنطقی خود، اقدامات موثر و کارساز مجلس یازدهم را سطحی می داند، در حالی که چنین اظهاراتی به هیچ وجه منطقی نیست.

طغیانی بیان داشت: کشور در دو سال نخست فعالیت مجلس یازدهم با دو شوک عمده یکی تحریم های ظالمانه سال 97 و پس لرزه های آن در سال 98 و کرونا مواجه بود به گونه ای که بر روی اقتصاد کشور بسیار موثر بودند و منجر به تلاطم بازار شد، همچنین تصمیمات نادرست و نوع مدیریت دولت دوازدهم در اقتصاد، سقوط بورس در سال 99 را در پی داشت،

وی افزود: جهانگیری و مجموعه اقتصادی دولت سیاست ارز 4200 تومانی را در سال 97 شروع و دنبال و در سال 1400 بدون اینکه آن را تعیین تکلیف کنند رها کردند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس یازدهم، ادامه داد: طی این سال‌ها شوک‌های خارجی و داخلی به اقتصاد کشور وارد شد و مجلس یازدهم در برابر این شوک ها با اقدامات و حرکات ضد شوک نسبت به تصویب طرح ها و لوایحی اقدام کرد تا بتوان بخشی از مشکلات اقتصاد کشور را مدیریت کند.

طغیانی افزود: ابزارهای مجلس برای مقابله با مشکلات اقتصادی بلندمدت بود و در حالی که دولت دوازدهم می توانست با انجام اقدامات منطقی و استفاده از ابزارهای کوتاه مدت کارهای بهتری انجام دهد، اما متاسفانه انجام نداد؛ متاسفانه دولت دوازدهم به جای تفکر در مورد اقدامات غیرمنطقی خود اقدامات موثر و کارساز مجلس یازدهم را سطحی می داند در حالی که چنین اظهاراتی به هیچ وجه منطقی نیست.