شنبه؛ 05 فروردین 1402

بانک مرکزی اروپا در اقدامی تاریخی، نرخ سود عملیات ریفاینانس اصلی و نرخ سود تسهیلات وام نهایی و تسهیلات سپرده را به ترتیب به ۱.۲۵، ۱.۵۰ و ۰.۷۵ درصد افزایش داد.

به گزارش “ایران اقتصادی“، بانک مرکزی اروپا (ECB) در اقدامی تاریخی سه نرخ اصلی خود را ۷۵ واحد افزایش داد. در حال حاضر، منطقه یورو با بحران انرژی بی‌سابقه و جنگ‌محور مواجه است و خطرات جدیدی را برای کل منطقه ایجاد می‌کند.

در بیانیه این نهاد آمده که نرخ سود عملیات ریفاینانس اصلی و نرخ سود تسهیلات وام نهایی و تسهیلات سپرده به ترتیب به ۱.۲۵، ۱.۵۰ و ۰.۷۵ درصد افزایش می‌یابد.

ماه جولای، اولین بار در بیش از یک دهه بود که بانک نرخ‌ها را ۵۰ واحد پایه افزایش داد، زیرا تورم سالانه در منطقه یورو در ژوئن به ۸.۶ درصد رسید که بسیار بالاتر از هدف دو درصدی بانک مرکزی اروپا بود.

تورم مصرف‌کننده سالانه منطقه یورو در ماه آگوست به رکورد جدید ۹.۱ درصد رسید.

بانک مرکز اروپا تاکید کرد: افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی، فشار‌های تقاضا در برخی بخش‌ها به دلیل بازگشایی اقتصاد و تنگنا‌های عرضه همچنان باعث افزایش تورم می‌شود.

با تجدید نظر چشمگیر پیش‌بینی‌های تورم، اکنون انتظار می‌رود میانگین تورم ۸.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ و ۵.۵ درصد در سال ۲۰۲۳ باشد.

بانک مرکزی اروپا همچنین پیش‌بینی رشد منطقه یورو را به ۳.۱ درصد در سال ۲۰۲۲ افزایش داد، در حالی که آن را به ۰.۹ درصد در سال ۲۰۲۳ و به ۱.۹ درصد در سال ۲۰۲۴ کاهش داده است.

داده‌های اخیر حاکی از کاهش قابل توجه رشد اقتصادی منطقه یورو است و انتظار می‌رود اقتصاد این منطقه در اواخر سال 2022 و در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ دچار رکود شود.