شنبه؛ 05 فروردین 1402

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اعلام اینکه راه‌اندازی نخستین بانک آفشور در مناطق آزاد ایران در مراحل نهایی قرار دارد، بیان داشت: برای راه‌اندازی بیمه آفشور نیز اقدامات اولیه صورت گرفته است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، مناطق آزاد کشور در حال پوست‌اندازی است. با طرح‌ها و اقداماتی که در این مناطق در دست اجراست، این مناطق گام بلندی درجهت دستیابی و تحقق اهداف پیش‌بینی شده خود بر می‌دارد.
یکی از این اقدامات که در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفته، راه‌اندازی مناطق آزاد بین‌المللی با مشارکت کشورهای همسایه است. دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود با فعال کردن دیپلماسی اقتصادی منطقه‌ای تحول بزرگی در بخش تجارت خارجی و ترانزیت کشور ایجاد کرد؛ اتفاقی که در آمار و ارقام تجارت غیرنفتی ایران با سهم نزدیک به 50 درصدی کشورهای همسایه مشخص است.

حال در گام دیگری، قرار است که مناطق آزاد بین‌المللی راه‌اندازی شود. این خبری است که معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در گفت‌وگو با روزنامه «ایران» اعلام می‌‌کند. براساس گفته‌های احمد جمالی، تمهیدات لازم برای بین‌المللی کردن مناطق آزاد کشور در حال انجام است و در این زمینه ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از مناطق آزاد ایران در نقاط مرزی قرار دارد، می‌‌توان از مزیت‌های این مناطق در جهت ارتقای امنیت و توسعه ترانزیت و تجارت بهره برد. برهمین اساس با همکاری معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری و معاونت اقتصادی وزارت خارجه این طرح درحال پیگیری است.

معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: درهمین خصوص یک متن حقوقی برای ارسال به کشورهای همسایه تدوین شده که مورد موافقت و تأیید معاونت حقوقی رئیس جمهور نیز قرار گرفته است. این متن برای کشورهای روسیه، ارمنستان، عمان و قطر ارسال شده است. تأسیس این مناطق کمک زیادی به تحقق اهداف پیش‌بینی شده می‌‌کند و ابزار خوبی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی محسوب می‌‌شود.

در همین راستا محمد، مشاور رئیس جمهور و رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی نیز طی روزهای اخیر به ایجاد مناطق آزاد مشترک با کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: در بحث دیپلماسی اقتصادی با همکاری وزارت خارجه، ایجاد مناطق آزاد مشترک و فرامرزی را دنبال می‌‌کنیم؛ با عمان، قطر، سوریه، روسیه، ارمنستان، ترکیه و اقلیم کردستان عراق تفاهمنامه امضا کردیم. موارد و چهارچوب آن به تأیید معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری رسید و در حال پیگیری هستیم تا هرچه سریع‌تر بتوانیم این ظرفیت‌های مرزی و فرامرزی را راه‌اندازی کنیم.

این درحالی است که در کنار رشد بالای تجارت غیرنفتی، ترانزیت نیز در دولت سیزدهم با رشد 30 درصدی همراه شده است و با راه‌اندازی مناطق آزاد بین‌المللی با همکاری کشورهایی که مرز مشترک با ایران دارند، می‌‌توان بیش از پیش از مزیت‌های مناطق آزاد بهره برد. در واقع با این طرح مناطق آزاد نقش واقعی خود را در توسعه اقتصادی کشور ایفا خواهند کرد.

در کنار بین‌المللی کردن مناطق آزاد، سه طرح جدی دیگر در مناطق آزاد ایران در دست پیگیری است که شامل تأسیس نخستین بانک آفشور، بیمه آفشور و ایجاد بورس بین‌الملل می‌‌شود.

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این باره گفت: تاسیس بانک آفشور یا فراساحلی، گام دیگری است که در حوزه مناطق آزاد برداشته خواهد شد. طبق قانون بانک مرکزی مکلف شده است تا بسترهای راه‌اندازی این نوع بانک را در مناطق آزاد فراهم کند.

به گفته وی، طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته و همچنین تمهیداتی که تاکنون انجام شده است، نخستین بانک آفشور کشور با همکاری سه یا چهار نهاد و مؤسسه و به صورت اشتراکی راه‌اندازی خواهد شد.

وی ادامه داد: هم اکنون ساختار سرمایه‌گذاری و ترکیب سهامداران آن مشخص شده است. موسسین این بانک ترکیبی از داخل و کشورهای خارجی هستند. طرح اقتصادی این بانک نیز نهایی و اعضای هیات موسس آن نیز مشخص شده‌اند. ازسوی دیگر منطقه آزاد کیش با تاسیس این بانک موافقت کرده است. سرمایه تعیین شده برای این بانک نیز 50 میلیون دلاراست و تمام مستندات مورد نیاز به بانک مرکزی طی هفته جاری ارسال خواهد شد.

گفتنی است، آفشور در لغت به معنای فراساحلی یا هر چیزی که مربوط به فراساحل و دریا باشد است، ولی از لحاظ تجاری به مفهوم نقل مکان از محلی به محل دیگر جهت کم کردن هزینه‌ها و افزایش سود است. آفشور بانک نیز به عملیات بانکی اطلاق می‌شود که توسط یک بانک واقع در منطقه یا سرزمینی غیر از سرزمین اصلی که اغلب جزایر متعلق به دولت حاکم بر سرزمین اصلی به شمار می‌روند با اشخاص غیرمقیم و با پول خارجی و در مقیاس بزرگ انجام می‌شود. هم‌اکنون حدود ۵۷ کشور یا منطقه آفشور اقتصادی در جهان وجود دارد که از این میان می‌توان چین، بحرین، برمودا، جزایر ویریجین، دومینیکا، هنگ‌کنگ، ژاپن، ماکائو، پاناما، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، لوکزامبورگ، اروگوئه، سوییس و چند منطقه در آمریکا را نام برد.

حساب‌های بانکی آفشور به حساب‌های بانکی‌ای گفته می‌شود که به هیچ عنوان به آنها هیچ مالیاتی تعلق نخواهد گرفت. با داشتن حساب بانکی آفشور می‌توان نسبت به جابه‌جایی وجوه سنگین اقدام کرد.
به غیر از کشورهای امارات متحده عربی و هنگ‌کنگ، کمتر کشورهای شناخته‌شده می‌توان یافت که حساب‌های آفشور در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. حساب‌های بانکی آفشور مزایای بسیاری دارند که افتتاح حساب به ارزهای مختلف رایج، اینترنت بانکینگ قوی، قابلیت صدور حواله‌های بین‌المللی، صدور دسته چک‌های بین‌المللی و صدور کارت‌های ویزا و مسترکارت ازجمله آن است.

جمالی در ادامه گفت: علاوه بر این برای راه‌اندازی بیمه آفشور نیز اقدامات اولیه صورت گرفته است. وی اضافه کرد: در این خصوص مطالعات اولیه صورت گرفته است و تدوین بیزینس پلن آن نیز آغاز شده است و برای نهایی کردن آن نیاز به هماهنگی و مذاکره با بیمه مرکزی است.

معاون اقتصادی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همچنین با اشاره به صدور مجوزراه‌اندازی بورس بین‌الملل طی هفته‌های گذشته ازسوی سازمان بورس اوراق بهادار گفت: با صدور این مجوز بورس بین‌المللی به عنوان پنجمین بورس کشور فعال خواهد شد.

جمالی تصریح کرد: آغاز به کار این بورس می‌‌تواند تاثیر بسیار زیادی در زمینه تامین مالی بنگاه‌های فعال در این مناطق و همچنین در جهت عمق بخشی به بازار سرمایه کشور داشته باشد.