یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

فرار مالیاتی کارتخوان‌ها/

حدیث حدادی/ گویا تخلفات مربوط به مالیات و فرار مالیاتی در کشور حذف نخواهد شد، زیرا هرچه دولت راه‌های سختگیرانه‌تری به منظور دریافت مالیات در نظر می‌گیرد؛ از آنسو افراد با ترفندهای متفاوت اقدام به فرار مالیاتی می‌کنند. در تازه‌ترین روش برای فرار مالیاتی،‌ برخی دارندگان دستگاه‌های کارتخوان و صنوف، علاوه بر دریافت نقدی وجه خدمات، از کارت‌های متعدد بانکی خود و آشنایان برای فرار مالیاتی استفاده می‌کنند؛ با این حال، سازمان مالیاتی اعلام کرده راه‌های فرار مالیاتی در این بخش شناسایی شده و نسبت به وصول مالیات اقدام می‌کند.

به گزارش “ایران اقتصادی“، با توجه به اینکه امسال در کشور نوع جدیدی از مالیات تحت عنوان”مالیات دستگاه های کارتخوان” پیگیری و اجرایی شده است، برخی از دارندگان این دستگاه ها راه های فرار از مالیات را در پیش گرفته اند.

در واقع نحوه محاسبه این نوع مالیات همانند نحوه محاسبه مالیات بر مشاغل در نظر گرفته شده است. اما متاسفانه با اجرایی شدن این طرح در کشور شاهد تخلفات متعددی در این زمینه بوده ایم. زیرا صاحبان این دستگاه های کارتخوان به منظور فرار از پرداخت مالیات راه های دیگری را برای دریافت وجه از مشتریان انتخاب کرده اند.

به طور مثال برخی از مراکز خدماتی و عرضه کننده کالا برای فرار مالیاتی به مشتریان خود اعلام می کنند که پول نقد به آنها پرداخت کنند. در واقع این قشر از شاغلین در زمان هماهنگی برای کارهای خدماتی و یا قبل از خرید به مشتری اعلام می کنند که تنها به صورت نقدی پول دریافت می کنند.

علاوه بر آن در این میان نیز افرادی هستند که برای دریافت خدماتی که ارائه کرده و یا محصولی که به فروش رسانده اند از مشتریان تقاضا می کنند هزینه آن را کارت به کارت کنند. شاید تصور کنید که بر اساس قانون تصویب شده حتی اگر حساب شخصی فردی نیز بیش از حد مجاز در آن نقدینگی جابجا شود آن حساب، تجاری تلقی شده و به آن مالیات تعلق می گیرد! اما فروشندگان مختلف در این باره نیز باز به دور زدن قانون اکتفا کرده و از چند حساب که متعلق به خود و یا افراد نزیک مثل اقوام یا دوستان است، به منظور کارت به کارت درآمد خود استفاده می کنند.

در همین راستا و تخلفاتی که کارفرمایان برای عدم پرداخت مالیات انجام می دهند محمد جليلي؛ اقتصاددان در گفتگو با “ایران اقتصادی” عنوان کرد: در قانون پرداخت مالیات بر مشاغل، در واقع از درآمد هزینه ها کسر شده و مالیات تنها بر سود درآمد حاصل از ارائه خدمات و یا فروش محصولات اختصاص پیدا می کند.

با این طرح دولت قصد دارد از سودآوری کسب و کارها سهمی را دریافت و برای اداره عمومی کشور از آن استفاده کند. اما شاید یکی از مشکلات این طرح این است که ما فراموش کرده ایم که دستگاه های کارتخوان تنها یکی از ورودی های درآمد محسوب می شود و از افراد از راه های دیگر نیز می توانند درآمد خود را دریافت کنند. در واقع این دستگاه ها یکی از ابزار دریافت و ورود درآمد برای مشاغل محسوب می شود.

وی در خصوص اقدام برخی از صاحبان مشاغل که برای دریافت درآمد خود از مشتریان از کارت افرادی جز خود استفاده می کنند، تصریح کرد: این افراد حتی اگر از کارت دیگران برای دریافت درآمد استفاده کنند، نیز “زیرساخت شناسایی درآمد” آنها را تشخیص داده و از آنها مالیات دریافت می کند.

همچنین یکی دیگر از راه های دریافت مالیات در گذشته ارائه اظهارنامه به سازمان امور مالیاتی بود که در این میان نیز برخی از شرکت های متخلف در این اسناد تغییراتی ایجاد کرده و تخلف می کردند تا مالیات کمتری پرداخت کنند.

بنابراین به منظور ایجاد عدالت در میان افراد جامعه باید دولت شرایطی را فراهم کند تا بر اساس آن همه صاحبان کسب و کارها، اظهارنامه های دقیق و درستی تنظیم و ارائه کنند. زیرا با چنین اقداماتی که صورت می گیرد به جرات می توان گفت نه تنها مالیات به صورت عادلانه از افراد جامعه دریافت نمی شود بلکه توزیع پول نیز به صورت عادلانه بین افراد رخ نمی دهد.

این اقتصاددان یکی از دلایل مشکلات مربوط به اظهار نامه های که به سازمان امور مالیاتی ارائه می شود را برگه ای بودن آنها دانست و افزود: اگر این اظهارنامه ها به صورت سیستمی تنظیم و نوشته شود؛ در چنین شرایطی میزان تخلفات به کمترین میزان خود می رسد. در واقع می توان گفت یکی از مشکلات دریافت مالیات از کشور نبودن یک سیستم یکپارچه در کشور است.