یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

تجهیز اولین کشتی تفریحی جهان به اینترنت پُرسرعت/

پس از ماه‌ها انتظار، بالاخره نخستین کشتی غول پیکر تفریحی جهان به اینترنت پُرسرعت و ماهواره‌ای استارلینک متصل شد تا در صنعت گردشگری دریایی تحولی بزرگ رخ دهد.

به گزارش «ایران اقتصادی» و به نقل از CNBC، رویال کارائیب به دنبال آزمایش سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک در کشتی‌ Celebrity Beyond خود، خبر داد که 5 سپتامبر رسماً آن را راه‌اندازی خواهد کرد. این شرکت انتظار دارد تا سه ماهه اول سال 2023 این سرویس را به طور کامل در ناوگان خود مستقر کند.

یکی از مشکلات مسافران در سفرهای دریایی، عدم دسترسی به اینترنت پُرسرعت است و این موضوع برای کسانی که با پرداخت هزینه بالا در کشتی هایی مانند کروز «رویال کارائیب» سفر می کنند چندان قابل قبول نیست. در همین راستا اینترنت ماهواره ای شرکت «اسپیس ایکس» به کمک این مسافران آمده است.

این کشتی ها علاوه بر کابین مسافران، امکانات متنوعی ازجمله رستوران و امکانات تفریحی آبی و همچنین امکانات فرهنگی متعدد مانند سینما، فروشگاه، پیست کارتینگ و ماشین بازی برقی و … دارند و یک تجربه سفر منحصربفرد را رقم می زنند.

با وجود همه این امکانات، عدم دسترسی مسافران به اینترنت پُرسرعت یک معضل بزرگ محسوب می شود که به گفته «جیسون لیبرتی»، مدیر اجرایی «رویال کارائیب»، این مشکل هم رو به حل شدن است.

وی گفت: در راستای حل مشکل اینترنت پُرسرعت این کشتی در طول سفر، قرار است با سیستم ماهواره ای استارلینک همکاری هایی انجام بگیرد و تا مارس 2023، دستگاه های مربوط به اینترنت استارلینک در کشتی های رویال کارائیب نصب شود.

وی افزود: از آنجا که مهمانان معمولاً باید هزینه اینترنت را در کشتی‌های کروز بپردازند، اما اتصال اینترنت ضعیف بود، با این اقدام می توان سفر دلچسب تری برای مسافران رقم زد به گونه ای که بتوانند ویدئوهای باکیفیت را نیز تماشا کنند.

به گفته‌ لیبرتی، این مشارکت، بزرگترین استقرار عمومی اینترنت پُرسرعت Starlink در صنعت سفر تاکنون است، چرا که این فناوری، اتصال اینترنتی را در کشتی‌ها تغییر می‌دهد و تجربه مناسب سفر دریایی را برای مهمانان و خدمه رقم می زند.

گفتنی است، اینترنت ماهواره ای استارلینک (Starlink) پروژه‌ای از شرکت اسپیس‌ایکس است که در مالکیت «ایلان ماسک»، مالک شرکت خودروسازی تسلا قرار دارد و هدف آن نیز فراهم آوردن اینترنت ارزان و پُرسرعت برای همه مناطق جهان از طریق ماهواره است.

در واقع استارلینک از شبکه بزرگ ماهواره های خود که به دور زمین می چرخند استفاده می کند. این ماهواره بر به هزاران ماهواره خود که در مدار سطح پایین به دور زمین می چرخند، متکی است و باعث می شود تا سرعت اتصال بین ماهواره ها و زمین تا حد امکان سریعتر شود.

طبق این گزارش، در حال حاضر سرعت دانلود در کشتی‌ها بین 3 تا 5 مگابیت بر ثانیه است و انتظار می رود با اتصال به اینترنت استارلینک، سرعت اینترنت در کشتی‌های کروز رویال کارائیب تا 250 مگابیت بر ثانیه افزایش یابد.

گفتنی است، اسپیس‌ایکس در 30 ژوئن موفق شد مجوز لازم برای اتصال قایق، کشتی، هواپیما و سایر وسایل نقلیه متحرک به اینترنت استارلینک را از اداره رگولاتوری امریکا(FCC) اخذ کند. در صنعت هوایی نیز انتظار می رود جت های شخصی کمپانی JSX نخستین ناوگان هوایی جهان باشند که به اینترنت ماهواره ای استارلینک مجهز می شوند. ایرلاین هاوایی هم قرار است در سال 2023 به این اینترنت مجهز شود.