شنبه؛ 05 فروردین 1402

مدیرعامل سازمان تامین‌ اجتماعی از صدور احکام جدید بازنشستگان سایر سطوح در شهریور ماه سال جاری خبر داد و گفت: پرداختی این ماه بازنشستگان بر مبنای احکام جدید خواهد بود.

به گزارش “ایران اقتصادی“، میرهاشم موسوی درباره زمان صدور احکام جدید بازنشستگان سایر سطوح و پرداخت حقوق آنان برمبنای احکام جدید گفت: همان طور که قبلاً قول داده‌ایم احکام جدید این عزیزان در شهریورماه صادر خواهد شد و پرداخت این ماه آنان نیز براساس احکام جدید خواهد بود.

میرهاشم موسوی به مناسبت هفته دولت در یک برنامه تلویزیونی، گفت: زمانی که صندوق را تحویل گرفتیم، سازمان از سال ۱۳۹۴ و به تدریج حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان بدهی تجمیعی به بانک‌ها داشت که عمدتاً مربوط به بدهی به بانک رفاه بود.

به حول و قوه الهی با همه سختی‌ها و شرایطی که در صندوق با آن مواجه بودیم، علاوه بر تعهداتی که به‌روز انجام دادیم و حتی یک روز هم عقب‌افتادگی در پرداخت حقوق‌ها نداشتیم، در همین هفته تأمین ‌اجتماعی که حدود یک ماه پیش بود، با عنایت خدا توانستیم ۸۸ هزار میلیارد تومان از بدهی که به بانک‌ها داشتیم را با استفاده از کار بسیار بزرگی که دولت در این دوره انجام داد و بخشی از بدهی بیمه‌ای خود را تأدیه کرد، تسویه کنیم. این در نوع خودش کار بسیار بزرگ و دستاورد بسیار ارزشمندی بود.

وی در مورد مطالبات سازمان تأمین ‌اجتماعی از دولت گفت: عدد و رقم مطالبات براساس حسابرسی سال ۹۹ و تا آن سال، حدود ۳۵۰ تا ۳۶۰ هزار میلیارد تومان بوده است که البته همیشه اختلافاتی نیز درباره مبنای محاسبه هست که پیگیری می‌شود. سال گذشته بازپرداخت ۹۰ هزار میلیارد تومان از این بدهی در بودجه مصوب شده بود که ۷۵ تا ۷۶ هزار میلیارد تومان در قالب سهام به ما داده شد و حدود ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان هم در قالب اوراق خزانه؛ یعنی نزدیک به ۸۱ تا ۸۲ هزار میلیارد تومان از ۹۰ هزار میلیارد تومانی که در بودجه پیش‌بینی شده بود را دولت محترم در یک اقدام بسیار خوب به سازمان تأمین ‌اجتماعی پرداخت کرد.

موسوی ادامه داد: کار خوبی هم که در دولت سیزدهم اتفاق افتاد، این بود که برخلاف رویه‌های سابق که معمولاً شرکت‌هایی که تحویل تأمین‌اجتماعی می‌شد برخی از آنها ضررده بود، در این دولت اصرار بر این بود که شرکت‌هایی تحویل سازمان داده شود که نرخ بازدهی آنها خوب باشد و بتواند مشکلات ما را حل کند. در این زمینه دولت و سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه، همکاری خوبی انجام دادند و شرکت‌های خوبی را تحویل سازمان تأمین ‌اجتماعی دادند. امسال هم ۹۰ هزار میلیارد تومان در بودجه پیش‌بینی شده است که باز از محل سهام دولت، تأدیه بدهی انجام شود که کارهای آن هم در حال پیگیری است.

مدیرعامل تامین اجتماعی افزود: این کار در نوع خودش و حجمی که در تسویه بدهی با تأمین ‌اجتماعی در این دولت اتفاق افتاده، کم‌نظیر و اتفاق بسیار بزرگی است. حق مطلب هم همین است. تأمین‌ اجتماعی با ۴۵ میلیون نفر از جمعیت کشور سروکار دارد و بزرگترین صندوقی است که بیشترین بازنشسته را در کشور دارد و حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار بازنشسته تحت پوشش آن هستند و برای تأمین و ارائه خدمات به این جمعیت هم در حوزه پرداخت حقوق و هم در زمینه تأمین و ارائه خدمات درمانی، نیاز به منابع نقدی دارد.

موسوی در مورد زمان صدور احکام جدید بازنشستگان سایر سطوح و پرداخت حقوق آنان برمبنای احکام جدید نیز گفت: از ریاست محترم جمهوری که شخصاً در این موضوع ورود پیدا کردند و دستورات اکید در این مورد صادر کردند تشکر می‌کنم. با دستور ریاست محترم جمهوری، موضوع اتخاذ تصمیم در زمینه افزایش حقوق بازنشستگان سایر سطوح به وزرای عضو هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی محول شد و به سمتی رفت که برای سایر سطوح، مصوبه شورای عالی کار که ۳۸ درصد به اضافه یک رقم ثابت بود، تصویب شد و بحمدالله این دغدغه و مطالباتی که بازنشستگان عزیز در این عرصه داشتند، پاسخ داده شد.

وی افزود: این درصد افزایش حقوق بازنشستگان که در این دولت اتفاق افتاد، بی‌سابقه است که برای حداقل‌بگیران ۵۷.۴ درصد و برای سایر سطوح ۳۸ درصد به اضافه ۵۱۵ هزار تومان افزایش داشته باشیم. همان طور که قبلاً قول داده‌ایم احکام جدید این عزیزان در شهریورماه صادر خواهد شد و پرداخت این ماه آنان براساس احکام جدید خواهد بود. کارهای فنی مربوط به صدور احکام جدید تقریباً انجام شده و طی چند روز آینده این عزیزان می‌توانند احکام جدید خود را در سیستم الکترونیکی تأمین اجتماعی ببینند.

موسوی تصریح کرد: این افزایش از ابتدای فروردین لحاظ خواهد شد و مابه‌التفاوت ماه‌های قبل را هم پرداخت خواهیم کرد که جزو تعهدات ما است اما برای پرداخت تعهدات زمینه‌هایی را با همکاری کانون بازنشستگان از حیث منابع نقدی مورد نیاز باید فراهم کنیم اما جای نگرانی نیست و تلاش می‌کنیم در اسرع وقت شرایط فراهم شود و پرداخت معوقات را آغاز کنیم. در این زمینه، سهامی را که پیش‌بینی شده امسال از دولت به ازای مطالبات بیمه‌ای سازمان دریافت کنیم و در بودجه ما آمده، باید به منابع نقدی تبدیل کنیم؛ اما باز هم تأکید می‌کنم جای نگرانی نیست و در این شرایط اقتصادی، خودمان هم می‌دانیم که باید هر چه زودتر حقوق و معوقه‌های این عزیزان را پرداخت کنیم.