شنبه؛ 05 فروردین 1402

دولت سیزدهم با در پیش گرفتن سیاست جدید اقتصادی و فعال سازی ظرفیت‌های تجاری با کشورها به ویژه همسایگان؛ توانسته است در فاصله تیرماه سال گذشته تا امسال، صادرات کشور را به بیش از دو برابر افزایش دهد، در حالی که در دولت روحانی، اساسا بسیاری از امور در حوزه‌های تجاری و اقتصادی معطل برجام و مذاکرات سیاسی بوده است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، یکی از اقدامات دولت سیزدهم در زمینه توسعه ظرفیت های تجاری با کشورها، فراهم کردن زمینه استفاده از پول های مشترک برای انجام مبادلات تجاری است.

اینکه کشور بتواند برای انجام امور تجاری در شرایط تحریمی و محدودیت های غرب که طی سال ها به اقتصاد ایران تحمیل شده، راه های جدیدی را بیابد، به افزایش توان صادراتی و همچنین مبادلاتی کشور کمک خواهد کرد.

در دولت گذشته اساسا امور به مسئله برجام گره زده شده بود و دولت روحانی تنها منتظر نتیجه برجام و مذاکره با غرب مانده بود. در بیشتر موارد، بسیاری از مسئولان دولت قبل، انجام هرگونه مبادله تجاری و دادوستد با کشورها را منوط به سرانجام برجام می دانستند و از این طریق، بسیاری از ظرفیت های موجود، مغفول ماند.

دولت سیزدهم با در پیش گرفتن سیاست درست اقتصادی و تلاش برای فراهم کردن زمینه های جدید تجاری برای کشور، فعال کردن ظرفیت های منطقه ای و تجاری با همسایگان را در پیش گرفت.

همچنین در این مسیر، تاکنون امکان انجام مبادلات تجاری با پول های مشترک ایران و روسیه نیز فراهم شده و دو کشور تصمیم گرفتند تا بخش قابل توجهی از مبادلات تجاری خود را با ارزهای محلی انجام داده و به صورت تدریجی نقش دلار را در مبادلات خود کمرنگ کنند.

عطا بهرامی؛ تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با “ایران اقتصادی” در این زمینه، عنوان کرد: در حال حاضر که برخی از تجار برای بعضی از معاملات خود از روبل روسیه استفاده می کنند به نظر من کار درستی است و می تواند در اقتصاد تاثیرات مثبتی بر جا بگذارد. معقدم باید این کار در کشور صورت گیرد و تجار با هر کشوری وارد معامله می شوند با پول همان کشور تجارت خود را انجام دهند. با چنین اقدامی هزینه های تجارت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان داشت: از سوی دیگر به راحتی می توانیم از طریق شبکه های غیر رسمی، تحریم هایی که کشور آمریکا بر ما تحمیل کرده را نیز دور زده و بی اثر کنیم، به طوری که گویا تحریم وجود خارجی ندارد. همچنین چنین روشی شرایط لازم برای شفافیت را نیز محیا می کند.

وی افزود: براساس آمارهای اعلام شده از سوی سازمان توسعه تجارت، در تیر ماه امسال بیش از 120 درصد رشد صادراتی کشور نسبت به تیر ماه سال گذشته داشته ایم. شاید یکی از دلایل این امر و افزایشی شدن صادرات، استفاده از روبل روسیه برای معاملات است و به نظر می رسد اگر با واحد پولی هر کشوری تجارت صورت گیرد، در ایران حجم صادرات بیش از این افزایش خواهد یافت. اما فراموش نکنید به هر حال صادرات با هر ارز و به هر شکلی مشکلات و دشواری هایی وجود دارد که باید به مرور زمان آنها را برطرف کرد.