یکشنبه؛ 21 خرداد 1402

تاثیر واردات خودرو در بازار ایران چیست/

با اقدام اخیر دولت در ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو و اعلام اینکه از مهر ماه سال‌جاری کار واردات خودروهای خارجی به بازار داخلی آغاز خواهد شد؛ کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند قیمت‌ها در بازار مصرف داخلی ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.

یکی از مسائل مهم در بازار خودرو، کیفیت و قیمت خودروهای موجود در بازار است. برخی طی سال های گذشته به دنبال حذف تولیدات داخلی بوده و برخی نیز با هرگونه واردات در این زمینه مخالفت می کردند.

در عین حال،‌ گروه سومی نیز بوده که تولیدات داخلی و واردات متناسب با نیاز روز بازار را دنبال کردند و به تازگی نیز با پیگیری های جدی دولت، این برنامه وارد گام های عملی شده و آیین نامه واردات خودرو نیز ابلاغ شده است.

مسئولان وزارت صمت در اینباره عنوان کرده اند که از پاییز امسال کار واردات خودروهای خارجی به بازار داخل آغاز خواهد شد؛ با این حال هنوز ابعاد کامل این طرح مشخص نیست و مباحث مربوط به قیمت خودروهای وارداتی، نوع، کشورهای سازنده،‌ میزان واردات و تاثیرگذاری آن بر متعادل سازی بازار خودرو ایران مشخص نیست،‌ اما پس از سال ها بلاتکلیفی خودروهای وارداتی مانده در گمرکات کشور و همچنین ممنوعیت های مرتبط با این بخش، گام جدید دولت در صدور مجوز واردات خودرو را باید یک اقدام عملی در ارتقاء سطح کیفی و کمی خودرو در بازار ایران بدانیم.

عطا بهرامی؛ تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفتگو با “ایران اقتصادی“، عنوان کرد: کاملا مشخص است که با واردات خودرو به کشور شاهد کاهش قیمت خودرو داخلی در بازار خواهیم بود. زیرا براساس یکی از فرمول های اقتصاد، زمانی که عرضه یک محصول در کشور افزایش پیدا می کند دیگر با مازاد تقاضا مواجه نیستیم؛ بنابراین کاهش قیمت در آن محصول مشخص رخ می دهد.

پیش‌بینی کاهش تا ۳۰ درصدی قیمت خودرو

این کارشناس مسائل اقتصادی بیان داشت: در واقع با اجرایی شدن این طرح (واردات خودرو)، قیمت خودروهای داخلی به صورت متوسط حدود 20 تا 30 درصد کاهش خواهد یافت. علاوه بر آن، این امر بر تولید محصولات تاثیر کیفیتی خواهد داشت و منجر به ارتقاء کیفیت ساخت در خودرو خواهد شد.

وی افزود: اما زمانی تاثیرات مثبت آن در اقتصاد بیشتر خواهد شد که در دستورالعمل واردات تغییراتی ایجاد شود که برخی از آنها شامل حذف سقف واردات خودرو و یا سقف قیمتی آن به 60 تا 70 هزار دلار  افزایش پیدا کند.

به گفته بهرامی، از سوی دیگر دولت می تواند تعرفه گمرکی واردات خودرو را به صورت پلکانی در نظر بگیرد، به طوری که خودروهای ارزان تر تعرفه گمرکی پایین تری داشته و خودروهای گرانتر نیز مبلغ بیشتری را به گمرک بپردازند.

این تحلیلگر اقتصادی تخصیص ارز به واردات را منجر به ایجاد رانت دانست و افزود: با توجه به اینکه ما در کشور ارز ترجیحی را تجربه کرده ایم به خوبی می دانیم که تخصیص ارز، زمینه و شرایط را برای رانت مهیا می کند.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین پیشنهاد من این است که دولت از اختصاص دادن ارز برای واردات خودرو جلوگیری کند، زیرا با چنین اقدامی یکی از راه های رانت را از بین خواهیم برد. از سوی دیگر دولت می تواند قانونی در نظر بگیرد تا بر اساس آن همه اشخاص بتوانند خودرو وارد کنند، یعنی هر فردی که ارز در اختیار دارد بتواند خودرو وارد کند.