دوشنبه؛ 15 خرداد 1402

وزیر نفت با اعلام اینکه در تابستان امسال میزان مصرف بنزین در برخی روزها به 120 تا 130 میلیون لیتر رسید، گفت: این در حالی است که تولید روزانه بنزین در کشور 102 تا 104 میلیون لیتر است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، جواد اوجی امروز در مراسم بهره‌برداری و کلنگ‌زنی طرح‌های گازرسانی در هفته دولت با بیان اینکه در بودجه امسال اعتبارات خوبی برای توسعه گازرسانی دیده شده است، افزود: یکی از شاخص‌های رفاه شهری و روستایی، توسعه گازرسانی است.

وزیر نفت ادامه داد: امروز بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان پروژه افتتاح و بهره‌برداری و بیش از ۵ هزار میلیارد تومان کلنگ‌زنی طرح‌های گازرسانی شهری، روستایی و صنایع داشتیم.

اوجی با تقدیر از پیمانکاران درگیر در این پروژه‌ها، گفت: پروژه‌های نیمه‌کاره در وزارت نفت بسیار زیاد است. در وزارت نفت اولویت‌بندی انجام شد تا چالش‌های مردم به حداقل برسد.

وی افزود: در شهریور ۱۴۰۰، حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب کسری گاز به دلیل عدم سرمایه‌گذاری‌ها داشتیم.

وزیر نفت با اشاره به نیاز به سرمایه‌گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری برای تامین امنیت انرژی کشور، ادامه داد: هم‌زمان با آغاز به کار دولت سیزدهم، یک‌پنجم تکالیف دولت برای سال ۱۴۰۰ انجام شده بود.

اوجی تاکید کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، حجم صادرات بیشتر شد و قیمت نفت نیز افزایش پیدا کرد و توانستیم تکالیف خودمان را انجام دهیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه هم‌اکنون تولید بنزین و نفت‌گاز در کشور به مصرف نزدیک شده است، تصریح کرد:‌ بر اساس برنامه‌ریزی‌های پیشین باید هر سال تولیدمان را در بخش نفت و گاز افزایش می‌دادیم تا در این بخش با مشکل روبه‌رو نشویم که متاسفانه سرمایه‌گذاری در این بخش انجام نشده است.

وزیر نفت افزود: در تابستان سال جاری در حالی که تولید بنزین کشور بین 102 تا 104 میلیون لیتر در روز است، در برخی روزها مصرف به بیش از 120 تا 130 میلیون لیتر در روز رسید و میزان مصرف از میزان تولید پیشی گرفته است؛ با این وجود تلاش کردیم با راهکارهای مختلف، تامین مطلوب بنزین را در سراسر کشور در تابستانی که مردم بعد از چندسال شیوع کرونا، به استقبال گسترده از سفرهای تابستانی رفتند، داشته باشیم.