یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

یکی از اتفاقاتی که در معاملات اخیر بازار مشاهده می‌شود استفاده از روبل روسیه است. در واقع تجار برای پرداخت و دریافتی‌های معاملات خود این واحد پولی را جایگزین دلار کرده‌اند که یکی از مزایای آن تسهیل در معاملات با وجود تحریم است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، محمدرضا یزدی زاده تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ایران اقتصادی در خصوص حذف تدریجی دلار از اقتصاد کشور عنوان کرد: اگرچنین اتفاقی در کشور رخ دهد حتما با کاهش قیمت دلار در کشور مواجه خواهیم بود. اقتصاد ایران در حال حاضر نیازمند ثبات ارزی است زیرا نوسانات قیمت ارز منجر به بی ثباتی بازارهای داخلی و صاراتی نیز شده است. یکی از مشکلات ایران در خصوص ارز این است که این واحد پولی در بازارهای داخلی کشور تبدیل به سنجش ارزش و وسیله مبادلاتی شده است.

وی افزود: یکی از مزایای ورود روبل به بازارهای صادراتی این است که می توان به راحتی در شرایط تحریم نیز معاملات را انجام داد. زیرا کنترلی که بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا بر یورو و دلار دارد بر روی این ارز ندارد از سوی دیگر باید در نظر داشته باشیم برای معاملات با سایر کشورها اگر این واحد پولی را قبول داشته باشند به راحتی می توان خرید و فروش را انجام داد اما اگر تمایلی به معامله با این واحد پولی را نداشته باشند باید مجدد با یورو معاملات را انجام دهیم. با این ارز معاملات ایران با روسیه تسهیل خواهد یافت.

یزدی زاده تصریح کرد: اگر تجارت بین واحد پولی ریال و روبل رونق پیدا کند می توانیم صادرات کشور را در شرایطی مطلوب قرار دهیم تا اقتصاد داخلی نیز دستخوش رونق شود. زیرا با افزایش صادرات متقابلا تولید نیز بیشتر خواهد شد که این امر با خود اشتغالزایی قابل توجهی را به همراه دارد. از سوی دیگر نیز با افزایش صادرات ارز آوری کشور نیز بالا رفته و قیمت ارز در کشور کاهش پیدا می کند.