دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

مدیرعامل موسسه جهاد نصر از فاینانس 100 هزار میلیارد تومانی چین برای توسعه کشاورزی خوزستان خبر داد و افزود: توافق‌‌های اولیه با دو بانک چینی برای تامین اعتبار این پروژه انجام شده است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، رضا عظیمی ضمن تشریح پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان، به انتقال آب کارون به کانون ریزگردها اشاره کرد و گفت: یک کانال ۶۰ کیلومتری که ۲۰ مترمکعب در ثانیه دِبی ایستگاه پمپاژ آن است احداث شده و قرار است آب را به کانون ریزگردها هدایت کند تا با کاشت پوشش گیاهی مناسب جلوی حرکت ریزگردها گرفته شود.

مدیر عامل موسسه جهاد نصر در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت برگزار شد، با اشاره به اینکه وظیفه وزارت جهاد کشاورزی ایجاد زیرساخت‌ های شبکه های انتقال آب فرعی در کشور است، افزود: موسسه جهاد نصر وظیفه اجرای سه پروژه بزرگ طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت خوزستان و ایلام، شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور و مبارزه با ریزگردها را برعهده دارد.

وی با اشاره به جزییات فاز دوم پروژه ۵۵۰ هزار هکتاری طرح خوزستان و ایلام اظهارداشت: فاز اول این طرح پیش از این به بهره‌برداری رسیده و اکنون اعتبار مورد نیاز مطالعات فاز دوم این طرح تامین شده است.

فاز اول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت های خوزستان و ایلام با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو پیش رفت به نحوی که وزارت نیرو موظف به تامین شبکه‌های اصلی و وزارت جهاد کشاورزی تامین کننده شبکه‌های فرعی و مصرف آب در مزارع بودند که قرار است در فاز دوم این پروژه هر دو مسئولیت به وزارت جهاد کشاورزی محول شود.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مساحت فاز دوم پروژه ۲۵۵ هزار هکتار است. مطالعات ۱۰۲ هزار هکتار آن انجام شده است. مهندسان مشاور آن تعیین شدند. پیشنهاد کردیم که شبکه اصلی و فرعی در یک دستگاه یعنی وزارت جهادکشاورزی انجام شود که فرآیند و اتمام پروژه با مشکلی مواجه نشود. اعتبارات مطالعات فاز دوم پروژه تامین شده و پس از اتمام مطالعات اعتبار نهایی آن تعیین خواهد شد.

وی افزود: با توجه به تحریم‌ها مدل‌های مالی بسیاری در نظر گرفته شده است. یکی از آنها فاینانس است. مدل‌های دیگر نیز صندوق توسعه ملی، بانک‌ها، فاینانس داخلی است. یک ظرفیت دیگر هم تهاتر نفت خام است.

عظیمی با بیان اینکه کشور چین در قالب فاینانس اعتبار این پروژه را تامین کرده اضافه کرد: اقتصاد چین مانند ما دولتی نیست و توافق‌ های اولیه با دو بانک چینی برای تامین اعتبار این پروژه انجام شده و قرار است که آنها در ازای فاینانس بهره بانکی مطابق با نظام بانکی آن کشور، حق بیمه را از ما دریافت کنند.

وی گفت: بودجه مورد نظر برای فاز دوم این طرح حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است و اکنون اقدامات داخلی برای شروع این پروژه در داخل کشور انجام شده است.

به گفته وی، ماده ۶۲ دیوان محاسباتی برای این پروژه تاریخ تعیین کرده، از این‌ رو به طور مجدد باید ماده ۶۲ را تمدید کنیم.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه ریزگردها مشکل جدی مردم خوزستان است، افزود: حق آبه استفاده از کارون را به مدت ۳ تا ۵ سال برای تقویت پوشش گیاهی این منطقه دریافت کردیم که برخی کشاورزان در این محل اقدام به کشاورزی موقت کرده اند.

وی تصریح کرد: ۶۰ کیلومتر کانال با عرض بالای ۵۰ متر و پمپاژ آب با سرعت ۲۰ متر مکعب در ثانیه از کارون به محل کانون‌ های ریزگرد زده شده که در کاهش این معضل اثرگذار خواهد بود.

عظیمی تصریح کرد: ریزگردها در سال‌های قبل مشکلات زیادی را ایجاد کرده بود و مردم خصوصا مردم خوزستان دغدغه ها و نگرانی‌های بسیاری در این زمینه داشتند؛ بنابراین موسسه نصر به این موضوع ورود کرد و در مقطع دوماهه ۶ میلیون مترمکعب عملیات خاکی انجام شد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به خشکسالی و بحران کم آبی دریافت آب از کارون مشکلاتی را ایجاد نخواهد کرد؟ گفت: باید در شرایط بحرانی تصمیم گیری شود و این حق آبه نیز به صورت موقت خواهد بود.

عظیمی با اشاره به پروژه‌ های در دست افتتاح در هفته دولت اضافه کرد: پروژه یکانات در منطقه جلفا آذربایجان شرقی در این هفته افتتاح می شود که در این طرح شبکه‌ های فرعی آبیاری تحت فشار در مساحتی بالغ بر ۱۴۰۰ هکتار آماده بهره داری شده که از منافع آن کشاورزان می‌توانند بهره مند شوند.

مدیرعامل موسسه جهاد نصر در ادامه گفت: رودخانه‌های بزرگی در شمال و شمالغرب کشور وجود داشت که بهره برداری درستی از آن نشده بود. طرح‌هایی در این میان مطرح شدند که این آبها را به استان‌های مرزی منتقل کنند تا علاوه بر توسعه کشاورزی در آن مناطق به ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت معکوس هم کمک کند.

وی همچنین به پروژه جامع شمال کشور نیز اشاره کرد و گفت:این پروژه شامل زهکشی، شبکه فرعی، تجهیز و نوسازی و آبندان است و با انجام آن کلیه عملیات زیرساختی آب و شمال کشور خاتمه می‌یابد.