پنج‌شنبه؛ 03 فروردین 1402

رئیس کل گمرک ایران از وجود مجموعا 5 میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور خبر داد و افزود: از این میزان، 3.5 میلیون تن در بنادر و یک میلیون تن نیز در لنگرگاه وجود دارد؛ همچنین 500 هزار تن کالای اساسی هم در حال تخلیه و بارگیری در اسکله‌ها است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، علیرضا مقدسی در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه در حال حاضر 3.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر کشور وجود دارد که تشریفات گمرکی آن در حال انجام است، گفت: همچنین 500 هزار تن کالای اساسی در حال تخلیه و بارگیری در اسکله‌ها است

رئیس کل گمرک ایران اظهارداشت: یک میلیون تن کالای اساسی هم در لنگرگاه‌های کشور موجود است که در مرحله قبل از اسکله قرار دارد و در مجموع 5 میلیون تن کالای اساسی به عنوان یک ذخایر مناسبی برای کشور وجود دارد که برای مردم تهیه شده و دغدغه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

وی در مورد محموله‌های سامسونگ و ال‌جی بیان داشت: بعد از حسابرسی این کالاها ترخیص آن انجام شد و البته قبلا کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای وجود داشت، بعد از آن کارت‌ها ساماندهی شدند و واردکنندگان به جای اینکه همه قطعات مورد نیاز را از یک گمرک و همزمان وارد کنند به دلیل تفاوت ماخذ تعرفه گمرکی؛ بنابراین از طریق گمرکات مختلف و در زمان‌های متفاوت وارد کردند که پرونده‌ای در این زمینه تشکیل شد.

معاون وزیر اقتصاد در مورد اتصال این سازمان به سامانه جامع تجارت نیز گفت:‌ در چند ماه اخیر اهتمام ویژه ای داشتیم که سامانه جامع تجارت تکمیل شود. گمرک وظایفی بر عهده دارد سایر دستگاه‌ها مجوزدهنده هستند و به گمرک خط می‌دهند، 8.5 ترابایت داده گمرک وجود دارد که باید کم کم به سامانه جامع تجارت مرتبط شود. در حال حاضر گمرک به این سامانه جامع تجارت وصل است وگرنه ترخیص صورت نمی‌گیرد، اما برخی از رویه‌ها تغییراتی پیدا کرده و مرجع محاسبه ارز از ترجیحی به ETS تغییر پیدا کرده است.

مقدسی در مورد میانگین زمان ترخیص کالاها، بیان داشت:‌ سرعت ترخیص به طور میانگین 34 ساعت است؛ البته در مورد محموله‌هایی مانند واکسن در 7 دقیقه یا کمتر ترخیص می‌شود و آنها مشمول حمل یکسره هستند.