جمعه؛ 11 فروردین 1402

معاون اول رئیس‌جمهور با اعلام تدوین سه بسته اقتصادی در دولت، عنوان کرد: بسته اول در زمینه کنترل نوسانات اقتصادی، بسته دوم سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی و بسته سوم نیز در زمینه مبارزه با فقر است.

به گزارش “ایران اقتصادی“، محمد مخبر در جریان سفر به استان مازندران و در آیین بهره برداری از 935 پروژه عمرانی این استان، با اشاره به اینکه خط قرمز دولت معیشت و رفاه مردم است، گفت: اقتصاد کشور با مشکلاتی روبرو بود که تورم 50 ساله، ناترازی های مکرر و مستمر بودجه، وضعیت نامناسب بانک ها، کاهش ارزش پول ملی و وضعیت نامناسب سرمایه گذاری از جمله این مشکلات بود.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: به لطف خداوند و با تلاش جدی دولت و همکاری قوای سه گانه شرایط سخت را پشت سر گذاشتیم و توانستیم از این وضعیت عبور کنیم.

وی خاطر نشان کرد: امروز ذخایر کالاهای اساسی در برخی اقلام حساس بالای 120 درصد است و کارهای بزرگی انجام شد به نحوی که دشمن توقع چنین اقدامات مهمی را ظرف چند ماه نداشت.

مخبر گفت: یکی از این مسائل به ارز ترجیحی مربوط بود که باید به سه دلیل آن را اصلاح می کردیم که یکی از این دلایل الزام قانونی و مصوبه مجلس و دلیل دوم تفاوت قیمت کالاها در کشور ما با کشورهای همسایه بود که زمینه قاچاق کالا را فراهم می کرد و دلیل سوم نیز استقرار عدالت بود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در سال 1400 یارانه پرداخت شده برای کالاهای اساسی بیشتر نصیب کسانی می شد که مصرف و خرید بیشتری داشتند و طبقات ضعیف جامعه بهره چندانی از این یارانه نمی بردند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه دولت هیچگاه به دلیل پرداختن به امور جاری و روزمره از کارهای اساسی برای حل مشکلات کشور غافل نشده است، خاطر نشان کرد: دولت سه بسته مهم اقتصادی را تدارک دیده که یکی از این بسته ها برای کنترل نوسانات اقتصادی است چرا که یکی از دلایل تزلزل سرمایه گذاری، وجود نوسانات اقتصادی و عدم امکان پیش بینی اقتصاد کشور است.

معاون اول رییس جمهور افزود: بسته دوم برای سرمایه گذاری و اشتغال زایی است و بسته سوم نیز در زمینه مبارزه با فقر و استقرار عدالت است که یکی از شعارها و وعده های رییس جمهور کشورمان بوده است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمینه سرمایه گذاری و دیپلماسی اقتصادی تصریح کرد: متاسفانه توجه لازم به همسایگان و ظرفیت کشورهای اطراف صورت نگرفته بود و رییس جمهور در رفت و آمدهای دیپلماتیک زمینه همکاری و ارتباط با این کشورها را فراهم کرد و امروز نزدیک به 60 میلیارد دلار در دیپلماسی اقتصادی در حال سرمایه گذاری هستیم که در قالب تفاهم نامه و قرارداد دنبال می شود.