جمعه؛ 11 فروردین 1402

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه از رشد 50 درصدی تجارت خارجی در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: حذف دلار از تجارت بین ایران و روسیه، از دستاوردهای دیپلماسی اقتصادی است.

به گزارش “ایران اقتصادی” مهدی صفری با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی تجارت خارجی در دولت سیزدهم، از آغاز پروسه عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای خبر داد و آن را از دستاورد‌های دولت در حوزه دیپلماسی اقتصادی برشمرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه همچنین از افزایش قابل توجه صادرات نفت خام و پایداری آن خبر داد.

صفری گفت: افزایش حدود ۵۰ درصدی تجارت خارجی، تسهیل تجارت فرامرزی و حمایت مستمر از آن، افزایش تجارت با کشور‌های همسایه، توجه به تسهیل فرایند کاری گمرکات، بهبود شرایط بازارچه‌های مرزی، افزایش همکاری‌های اقتصادی با سایر کشور‌ها در اقصی نقاط دنیا از جمله دستاورد‌های دولت در حوزه دیپلماسی است.

وی ادامه داد: همچنین از آغاز به کار دولت بیش از ۱۵ کمیسیون مشترک اقتصادی برگزار شده است.

صفری رشد ۳۹ درصدی حجم ترانزیت و فعال‌سازی کریدور‌های شمال به جنوب و غرب به شرق کشور را از جمله دستاورد‌های دولت در حوزه دیپلماسی عنوان کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر خارجه همچنین آغاز پروسه عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای، افزایش همکاری با اتحادیه اقتصادی بریکس، سوآپ انرژی، حذف دلار از مراودات تجاری ایران و روسیه، نهایی‌سازی پیمان تجارت آزاد ایران با اتحادیه اوراسیا، حمایت از بین‌المللی شدن فعالیت شرکت‌های دانش بنیان و حمایت همه‌جانبه از صادرات محصولات این شرکت‌ها، ارتقاء تعاملات اقتصادی استان‌ها با همتایان خارجی و بسیاری موارد دیگر را هم از جمله اقدامات و دستاورد‌های دولت در حوزه دیپلماسی اقتصادی ذکر کرد.

اخبار مرتبط