یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

در گفت‌و‌گو با «ایران اقتصادی» عنوان شد:

یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به الزامات موفقیت اجرای بسته‌های ضدتورمی در اقتصاد ایران از جمله کنترل نقدینگی و کاهش نرخ سود بانکی، تنظیم و اجرای سیاست‌های دقیق پولی و مالی را در به هدف خوردن سیاست‌های کنترل تورم موثر دانست.

به گزارش “ایران اقتصادی”، با اینکه کشور چندین دهه است که با تورم گریبانگیر است، اما دولت سیزدهم عزم خود را جزم کرده تا تورم را در کشور مهار کند و تاکنون نیز با اجرای برنامه هایی، در این زمینه موفقیت هایی را داشته است.

در تایید این موضوع، می توان به آمار و اطلاعات مرکز آمار ایران اشاره کرد، چرا که طبق اعلام این مرکز، نرخ تورم از مهر 1400 روند نزولی به خود گرفت و با کاهش 12.5 واحد درصدی به رقم 46.2 درصد در پایان سال 1400 رسید، این روند کاهشی در چهار ماهه نخست سال 1401 نیز تداوم یافت و تورم متوسط دوازده ماهه در تیر ماه امسال به 40.5 درصد رسیده که حاکی از روند کاهشی نرخ تورم پس از استقرار دولت دارد.

به نظر می رسد با اینکه دولت جزئیات بسته ضدتورمی خود را که در ستاد اقتصادی دولت تصویب شده هنوز اعلام نکرده، اما اجرای برنامه های ضدتورمی در ماه های پیش رو می تواند منجر به کاهش فشارهای معیشتی شود.

علی قنبری؛ کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است که اقدام دولت برای تدوین بسته ضد تورمی اقدام درستی است و اگر بسته ها به درستی تنظیم شود، در مهار تورم موثر خواهد بود.

قنبری در گفت و گو با «ایران اقتصادی» گفت: دولت ابزارهای لازم را برای مهار تورم در اختیار دارد و این کار با همکاری دولت و بانک مرکزی میسر می شود، چرا که برای مهار تورم نیاز است که دولت به همراه بانک مرکزی سیاستگذاری درستی در زمینه پولی و مالی انجام دهد، چون سیاست پولی دست بانک مرکزی است و سیاست مالی در دولت دنبال می شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه دولت باید با کمک بانک مرکزی نقدینگی را کنترل کند، افزود: یکی از دلایلی که باعث ایجاد تورم می شود، عدم اعمال سیاست های پولی و مالی درست است و این سیاست ها باید با هماهنگی دولت و بانک مرکزی اعمال شود.

قنبری هدفگذاری عددی برای کنترل نرخ تورم را سیاست درستی عنوان کرد و در ادامه گفت: دولت باید نقدینگی را کنترل کرده و نرخ بهره را کاهش دهد، ارزش پول ملی را حفظ کرده و نرخ مالیات را تنظیم کند تا هم نرخ تولید ناخالص ملی افزایش یافته و قیمت ها نیز کنترل شود و در نهایت قدرت خرید مردم نیز افزایش یابد.

اخبار مرتبط