دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به روند صعودی قیمت طلا از روز گذشته، حباب فعلی سکه طلا را حدود یک میلیون و 500 هزار تومان اعلام کرد.

«محمد کشتی آرای» در گفتگو با ایران اقتصادی، یادآور شد: در یک هفته گذشته با کاهش قیمت سکه، شاهد کاهش میزان تقاضا بودیم و به این ترتیب حباب سکه نیز کمتر شده و به زیر یک میلیون تومان رسیده بود.

وی افزود: در حالی که حباب سکه در روز یکشنبه ۹۵۰ هزار تومان بود، ولی از روز گذشته، این حباب به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافت که دلیل اصلی آن هم افزایش میزان تقاضا بوده است.

کشتی آرای یکی از عوامل تعیین کننده بهای طلا و سکه را قیمت ارز دانست و افزود: روند کاهشی قیمت سکه و طلا در طول یک هفته گذشته ناشی از کاهش قیمت ارز، تحت تاثیر مذاکرات هسته ای و توافقی بود که به نظر می رسید دستیابی به آن، نزدیک است، ولی اکنون دوباره این روند، صعودی شده است.

وی ادامه داد: به دنبال اخباری که از مذاکرات به گوش می رسید، قیمت ارز کاهش داشت و وارد کانال ۲۸ هزار تومان شد و این وضعیت ادامه دار بود. اما آمریکایی ها از روز گذشته در حال خرید زمان هستند و دائم صحبت هایی مبنی بر اینکه در حال بررسی مفاد قرارداد برجام هستند را عنوان می کنند. همین صحبت ها و بهانه های نامناسب باعث شد قیمت طلا، سکه و ارز که در کف قیمت قرار داشت، روندی صعودی به خود بگیرد.

به گفته وی، در حالی که روز گذشته قیمت انس جهانی طلا حدود 14 دلار کاهش یافت، ولی قیمت ارز صعودی شده و از صبح روز گذشته، قیمت آن از ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان به ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان رسید که نشان از افزایشی حدود ۱۲۰۰ تومان دارد. به دنبال افزایش نرخ ارز، طبیعتا روند کاهشی قیمت سکه و طلا نیز مجددا صعودی شد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: در حالی که بهای سکه طرح جدید به ۱۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسیده بود، ولی روز گذشته، این رقم به ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید و حتی در ساعاتی تا 13 میلیون و ۹۵۰ هزار تومان نیز افزایش یافت.

وی درباره پیش بینی خود از روند بازار درروزهای آینده نیز گفت: به هر حال قیمت ها در سایه مذاکرات قرار دارند و هر وقت اخبار مثبتی ارسال شود قیمت ارز هم کاهش می یابد و شاهد کاهش قیمت طلا و سکه خواهیم بود. ولی اگر باز بهانه گیری های آمریکایی ها ادامه دار شود، شاهد نوسانات و افزایش احتمالی قیمت ها خواهیم بود. به هر حال به نظر می‌رسد نوسان قیمت‌ها تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات در نوسان باشد.

نگاهی به بازار طلا در یک هفته اخیر

در روز چهارشنبه 26 مردادماه، قیمت هر گرم طلای 18 عیار حدود یک میلیون و 284 هزار و 500 هزار تومان بود که این رقم در 27 مردادماه به یک میلیون و 275 هزار و 300 تومان رسید. هر گرم طلای 18 عیار در روز 28 مردادماه در محدوده یک میلیون و ۲۷۶ هزار تومان معامله شد و در روندی کاهشی، این رقم در روز 29 مردادماه به هر گرم یک میلیون و 237 هزار تومان رسید.

با توجه به نوسانات بازار، قیمت طلا در روز 30 مردادماه هر گرم یک میلیون و 250 هزار و 600 تومان رسید و در روز 31 مردادماه نیز هر گرم طلای 18 عیار با بهای یک میلیون و 252 هزار تومان معامله شد.

امروز نیز در لحظه تنظیم خبر قیمت هر گرم طلای 18 عیار به یک میلیون و 243 هزار تومان رسیده است.

برچسب‌ها
اخبار مرتبط