یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

در گفت‌وگو با «ایران اقتصادی» مطرح شد:

یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است که دولت باید برای حل مشکلات ساختاری اقتصاد ایران قدم بردارد و بسته‌های ضدتورمی نیز باید در همین مسیر تعریف و تنظیم شده و رویه‌های سابق نیز اصلاح شوند.

عباسعلی ابونوری در گفتگو با «ایران اقتصادی»، افزود: دولت سیزدهم باید به جای ارائه بسته های ضدتورمی، باید زمینه تورم ساختاری اقتصاد ایران را تغییر دهد.

وی با اشاره به اینکه از گذشته، دولت ها در زمینه اقتصادی و رفع تورم استراتژی درستی نداشته اند، گفت: به تازگی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که اگر برنامه هفتم توسعه عمرانی همانند برنامه های پیشین توسعه ای باشد نه تنها هیچ تاثیری ندارد، بلکه اتلاف منابع خواهد بود.

ابونوری افزود: همانطور که رئیس مجلس هم بیان کرد در اقتصاد کشور تاکنون انسجامی در برنامه ریزی وجود نداشته و تا چارچوب استحکام و برنامه ریزی بلندمدت اصلاح و عملیاتی نشود، تمام اقدامات تنها مْسکنی بیش نخواهد بود.

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: باید آمایش سرزمینی دقیقی انجام شود تا بدانیم که می خواهیم چه کاری انجام دهیم و اهداف بلندمدت ما چه است و برنامه های عمرانی چیست، تا بتوانیم موفقیتی به دست آوریم؛ از این رو دولت سیزدهم برای رهایی از تورم باید در ساختار اقتصادی کار جدی انجام دهد.

وی افزود: اقتصاد باید بر مبنای اقتصاد متعارف دنیا حرکت کند و بیماری که اقتصاد ما به آن مبتلا است را با روش متعارف درمان کرد. به عبارتی نمی توان بیماری مانند کووید 19 را با واکسن هپاتیت و یا وبا درمان کرد و اقتصاد هم همینگونه است. چون اقتصاد از نظر ساختاری مشکل دارد و دولت سیزدهم باید روی تغییر ساختاری اقتصاد کار کند. این ساختار زمانی تغییر می کند که با کمک تمام اعضای نظام، انقلابی در این بخش صورت بگیرد.

به گفته ابونوری، تا این مشکلات ساختاری حل نشود هر سال تورم و در پی آن افزایش دستمزدها خواهد بود و همین اتفاق باعث افزایش عوامل تولید می شود و چون قدرت خرید مردم کاهش می یابد، بحث عرضه و تقاضا نیز برهم می خورد. در عین حال، تقاضا افزایش جهشی نخواهد داشت و چون عوامل تولید هم بالاست، رکود ایجاد می شود و برای از بین بردن تورم و رکود، بسته های ضد تورمی پاسخگو نخواهد بود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه این نگاه بدبینانه نیست، بلکه کاملا واقع بینانه است، گفت: ما به همه دولت ها به خصوص دولت سیزدهم احترام قائل هستیم و برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم بسیار زحمت می کشند، ولی بدون تغییر ساختار آن هم از نوع انقلابی، نتیجه خوبی به دست نخواهد آمد.

وی افزود: مشکلات اقتصاد ایران نبود ارز و پول نیست، اتفاقا همین الان بانک مرکزی کشور کلی ارز دارد، اما از نظر سیاستگذاری ها دچار مشکل هستیم و دولت سیزدهم مقصر این شرایط اقتصادی در کشور نیست و نمی توان همه بار را روی دوش دولت سیزدهم گذاشت تا مشکل را حل کند، از این رو باید کل نظام با هم این موضوع را حل کنند.

اخبار مرتبط