دوشنبه؛ 29 اسفند 1401

بهره‌برداری آزمایشی از غدیر/

شمارش معکوس برای حل مشکل آب اهواز، شهرهای پایین دست استان خوزستان و روستاهای حاشیه کرخه با طرح بزرگ آبرسانی غدیر آغاز شد.

به گزارش “ایران” بهره‌‎برداری آزمایشی از طرح غدیر با دو الکتروپمپ از روز یکشنبه آغاز شد و همچنین سه الکتروپمپ دیگر از این آبرسانی در خوزستان وارد مدار شد. به این ترتیب، یکی از ابرپروژه‌های مهم آبی کشور با اقدامات یک سال اخیر به بهره‌برداری رسید.

مجری طرح آبرسانی غدیر با بررسی و تشریح بزرگ‌ترین سامانه تأمین آب شرب کشور می‌گوید: با بهره‌برداری آزمایشی طرح غدیر، آب شرب باکیفیت با پنج پمپ به شبکه تزریق می‌شود.

«صابر علیدادی» می‌گوید: با احتساب سه پمپ اضافه شده، مجموعاً 5 پمپ از تعداد ۱۰ پمپ وارد مدار شده است. هر پمپ یک مترمکعب بر ثانیه ظرفیت داشته و طی روزهای آتی تعداد الکتروپمپ‎‌ها به ۱۰ عدد افزایش خواهد یافت.

علیدادی با بیان اینکه مدت‌زمان آزمایش و تست این پروژه ۱۰ روز الی دوهفته است، اظهار می‌کند: باتوجه‌ به وسعت و ابعاد این پروژه نیاز است تا پیش از بهره‌برداری اصلی، راه‌اندازی آزمایشی برای کنترل نهایی در دستور کار قرار گیرد، براین‌اساس با اتمام پروژه، عملیات کنترل هم‌اکنون در حال انجام است.

وی با اشاره به فعالیت ایستگاه پمپاژ w۲ و چمران، می‌گوید: این دو ایستگاه پمپاژ مجموعاً ۱۲ هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه تولید آب می‌کنند.

مجری طرح آبرسانی غدیر ادامه می‌دهد: با اتمام فرایند راه‌اندازی آزمایشی به‌زودی آب شرب باکیفیت از یکی از بهترین منابع آبی در اختیار مردم شریف خوزستان قرار می‌گیرد و مسأله تأمین آب شرب این بخش به طور بلندمدت حل می‌شود.

آبرسانی غدیر برای تأمین آب خوزستان بیش از ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. کارشناسان می‌گویند که این طرح میان مدت سبب می‌شود که مردم خوزستان برای همیشه با خشکسالی و کم‌آبی خداحافظی کنند. از نگاه کلی، این طرح سه ویژگی دارد: اول اینکه کمیت آب منطقه برای ۲۵ سال تضمین می‌شد، دوم کیفیت آب به بالاترین سطح کیفیت که نمونه آن آب سد دز است، می‌رسید و سوم؛ طرح در حداقل زمان ممکن اجرایی شده و به بهره‌برداری می‌رسید.

طرح آبرسانی غدیر خوزستان از سال ۱۳۸۸ با هدف اولیه تأمین آب برای شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان مطرح شد، اما بعد از مدتی مقرر شد چند شهر دیگر به مجموع شهرهای برخوردار از طرح غدیر افزوده شود، اما در طول این سال‌ها به پایان نرسید. با روی کار آمدن دولت سیزدهم طرح میان‌مدت برای غدیر از سوی وزیر نیرو مطرح شد تا با اجرای آن مشکلات طرح بلندمدت کاهش یابد؛ در طرح غدیر مقرر است برای ۲۶ شهر و ۱۶۰۸ روستای استان خوزستان آبرسانی صورت بگیرد.

این طرح حداکثر ۲۴ مترمکعب بر ثانیه می‌تواند آبرسانی داشته باشد که در عمل ۴۶۵ میلیون مترمکعب ظرفیت آبرسانی اتفاق خواهد افتاد. ویژگی این طرح آن است که برای ۴.۷ میلیون نفر از جمعیت استان خوزستان تأمین آب خواهد داشت. همچنین با این تنوع‌سازی اگر حوضه‌های آبریز کرخه، دز و کارون با شرایط تغییر اقلیم دچار خشکسالی شوند، تأمین آب مشکلی با تنوع لحاظ شده نخواهد داشت.

در طرح میان‌مدت غدیر بخشی از آب با کیفیت از سد دز تأمین خواهد شد. این طرح حدود ۵۰ درصد ارتقای کیفیت تأمین آب را به همراه خواهد داشت. افق در نظر گرفته‌شده برای طرح اولیه سال ۱۴۲۵ بود که باهدف زودتر اجرا شدن طرح میان‌مدت از سوی وزیر نیرو مطرح شد. مشاوران طرح زمانی را برای اجرا در نظر گرفتند که با موافقت وزیر روبه‌رو نشد و در نهایت برنامه زمانبندی ۳۶ ماهه مطرح شد.

در استان خوزستان چند طرح آبرسانی وجود دارد که یکی از این طرح‌ها غدیر است؛ این استان با دو مشکل اساسی، کمیت و کیفیت آب روبه‌رو است. مثلاً به شهرهای جنوبی آب کافی نمی‌رسد که در این سال‌ها نیز شاهد آن بوده‌ایم. به همین دلیل دولت تلاش کرد که با طرح‌های اضطراری این مسأله را حل کند.

موضوع دیگر تأمین آب از کرخه یا کارون بود که باعث می‌شد آب با کیفیت وجود نداشته باشد. در این سال‌ها طرح‌هایی مطرح شد؛ دولت طرحی را مصوب کرد که موجب می‌شود کمیت آب تا ۲۵ سال تضمین شود و کیفیت آب نیز به سد دز برسد که بالاترین کیفیت آب سدهای کشور است.

همچنین در حداقل زمان ممکن اجرا خواهد شد. این طرح که همان طرح غدیر است اکنون در مرحله بهره‌برداری آزمایشی است و بزودی ۴.۷ میلیون نفر را پاسخگو خواهد بود. البته با اجرای این طرح در خوزستان، مسأله تأمین آب شرب به پایان نمی‌رسد و از این رو وزارت نیرو در شرق و جنوب شرق استان نیز طرح‌هایی را در دست اجرا دارد که جزو طرح‌های اولویت‌دار این وزارتخانه به حساب می‌آید.

محمد جوانبخت؛ معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در مورد این طرح غدیر می‌‌گوید: در همین تابستان امسال شرایط کمی و کیفی آب شهر اهواز، شهرهای پایین دست استان و روستاهای حاشیه کرخه با بهره‌برداری از طرح میان مدت غدیر بهبود پیدا خواهد کرد. طرح میان مدت آبرسانی غدیر در راستای سیاست‌های دولت جدید و جهت تأمین کمی و کیفی آب شرب مردم خوزستان، از ماه‌های گذشته آغاز شده است.

وی با بیان اینکه سال‌هاست بحث طرح آبرسانی غدیر در خوزستان مطرح است، ادامه می‌دهد: طرح میان مدت آبرسانی غدیر از ماه‌های گذشته آغاز شده و خوشبختانه پیشرفت بسیار خوبی دارد. اکنون در ایستگاه پمپاژ w۲ از کانال دز و خطوط انتقال آب از بخش آبگیر w۲ به اهواز اقدامات خوبی انجام شده است.

همچنین در ایستگاه‌ام الدبس نیز اقدامات مناسبی صورت گرفته و کار در مراحل نهایی است. با بهره‌برداری از خط غدیر شاهد شرایط خوب کمی و کیفی در آب شهرهای مورد نظر خواهیم بود. متأسفانه مشکلاتی در بحث آب شرب خوزستان وجود داشت که با رویکرد جدید در دولت سیزدهم تحت عنوان پروژه‌های طرح میان مدت آبرسانی غدیر، این مشکلات در حال حل شدن است.

اخبار مرتبط