یکشنبه؛ 07 خرداد 1402

نزدیک شدن به ایام نوروز بسیاری از بازارها را به جنب و جوش وا داشته و بازار گل و گیاه هم از این قاعده مستثنی نمانده است. تولیدکنندگان گل در سال‌هایی که شیوع کرونا بسیاری از مراسم‌ و رفت و آمدها را به تعطیلی کشاند، بشدت متضرر شدند و هزینه‌های بالای تولید را به آنها تحمیل کرد. اما امسال و بعد از کاهش تولیدی که در سال گذشته توسط فعالان این صنف اعمال گردید، با سودآوری برای آنها همراه شده است.

به گزارش “ایران اقتصادی”، حالا و در آستانه نوروز، گل، گیاه و سبزه یکی از گزینه‌های خرید برای خانواده‌هاست که یا برای استفاده در منازل و یا کاشت در باغچه حیاط منازل مورد استفاده قرار می‌گیرد و خرید از بازار مرکزی امام رضا، بازارچه‌های فکوری، لشکری، محلاتی و آجودانیه، مکان مناسبی برای خرید محسوب می‌شوند.

غلامحسین سلطان محمدی؛ عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری گل و گیاه ایران در گفت‌و‌گو با «ایران» با اشاره به اینکه در آستانه نوروز استقبال بیشتری از خرید گل و گلدان انجام می‌گیرد، افزود: تولیدکنندگان امسال بسیار خوب ظاهر شدند و به همین علت قیمت گل به کمتر از سال قبل رسیده است، به عنوان نمونه سال گذشته گلدان سنبل به 150 هزار تومان هم رسید اما امسال بهترین سنبل 80 هزار تومان فروخته می‌شود. همچنین گلدان سینره در سال قبل 120 هزار تومان و امسال به حدود 80 هزار تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه امسال با مشکل تولید گل مواجه نیستیم، افزود: سال‌های 98 و 99 به دلیل شیوع کرونا خرید گل و گلدان به کمترین میزان خود رسید و باعث شد بسیاری از تولیدکنندگان ورشکست شدند و به همین علت در سال 1400 تولید زیادی نداشتند و همین عامل منجر به گران شدن قیمت گل و گلدان شد اما امسال تولید زیاد شد و قیمت‌ها شکسته شدند.

سلطان محمدی تهران را بزرگترین پرورش دهنده گلدان‌های سیکلمه، سینره، بنفشه و سنبل عنوان کرد و افزود: از اسفندماه امسال بازار خرید و فروش گل و گلدان با استقبال بیشتری مواجه شد چون در این ماه مناسبت‌های متعددی داشتیم که مراسم‌ بیشتری به این واسطه برگزار شد، اما هنوز در هفته پایانی اسفند میزان فروش به اندازه انتظار ما نیست ولی پیش‌بینی می‌کنیم در هفته آینده و روزهای قبل از سال تحویل، جنب و جوش بیشتری به بازارها وارد شود.

وی توصیه به خرید گلدان به جای گل به خریداران کرد و گفت: گلدان عمر بیشتری نسبت به شاخه گل دارد زیرا در بهترین حالت گل برای یک هفته قابل استفاده است اما گلدان ماندگاری بیشتری دارد. گلدان‌های آپارتمانی دارای قیمت مناسبی هستند و گلدان‌هایی مانند سیکلمه و سینره که گل می‌دهند و در هفت سین هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، گزینه‌های مناسبی برای خرید هستند.

سلطان محمدی با اشاره به اینکه امسال افزایش قیمتی برای گلدان و گل اعمال نشده است، گفت: با توجه به تولید زیاد در سال‌جاری، قیمت‌ها را افزایش نداده‌ایم ضمن اینکه گل‌های شاخه بریده هم دارای قیمت مناسبی هستند.

عضو هیات مدیره اتحادیه سراسری گل و گیاه ایران درباره قیمت گلدان‌هایی که در ایام نوروز بیشتر خریداری می‌شود، افزود: گلدان سنبل 80 هزار، گلدان لاله 50 هزار، گلدان سینره 80 هزار و گلدان سیکلمه 100 هزار تومان در بازار مرکزی امام رضا به فروش می‌رسند اما در گلفروشی‌های سطح شهر قیمت‌ها بالاتر می‌رود.

به گفته سلطان محمدی، تولیدکنندگان گل و گیاه امسال سودآوری قابل قبولی داشتند زیرا نسبت به گذشته مراسم‌ بیشتری هم برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه واردات گل به کشور ممنوع است، افزود: واردات گل و گیاه منوط به ارائه مجوز وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه گل و گیاه است اما میزان آن بسیار کم است چون تقریباً همه انواع گل و گیاه در داخل پرورش داده می‌شوند.