جمعه؛ 19 خرداد 1402
دلار

وقوع یک بحران بزرگ آمریکایی که تاکنون به تعطیلی دو بانک بزرگ در این کشور منجر و باعث شد تا ارزش دلار در معاملات امروز کاهش پیدا کرد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، به دنبال پیش‌بینی گلدمن ساکس مبنی بر اینکه واشنگتن احتمالاً افزایش نرخ بهره را متوقف خواهد کرد، شاخص دلار آمریکا که ارزش دلار را در برابر شش ارز اصلی دیگر اندازه‌گیری می‌کند، روز دوشنبه به پایین‌ترین سطح یک ماهه سقوط کرد.

طبق داده های معاملاتی، شاخص با 0.6 درصد کاهش به 103.9 رسید.

پیش‌بینی قبلی گلدمن افزایش 25 امتیازی را در نشست فدرال رزرو در ماه مارس پیش‌بینی می‌کرد.

این تغییر پس از آن اتفاق افتاد که قانون‌گذاران ایالات متحده در روز یکشنبه برنامه اضطراری جدیدی را با هدف حمایت از مشتریان بانک‌ها پس از ورشکستگی بانک سیلیکون ولی و بانک سیگنچر در هفته گذشته اعلام کردند.

بر اساس بیانیه مشترک وزارت خزانه‌داری، بانک مرکزی و شرکت بیمه سپرده‌گذاری فدرال قرار است سپرده همه مشتریان این بانک‌ها به آنها بازگردانده شود.

این اقدامات باعث شد سرمایه گذاران پیش بینی کنند که فدرال رزرو ممکن است بیش از حد مشغول بررسی پیامدهای ناکامی بانک ها در افزایش نرخ بهره در کوتاه مدت باشد.

یک رابطه تاریخی بین نرخ های بهره بالا و شکست موسسات مالی دارای اهرم بیش از حد وجود دارد.

اهرم بیش از حد زمانی اتفاق می‌افتد که یک کسب‌وکار پول زیادی قرض کرده باشد و به دلیل بار بدهی‌اش قادر به پرداخت سود، بازپرداخت اصل و یا حفظ پرداخت هزینه‌های عملیاتی نباشد.

با این حال، تحلیلگران می گویند که انتشار داده های تورم ایالات متحده در روز سه شنبه ممکن است بر برنامه های افزایش نرخ بهره فدرال رزرو تأثیر بگذارد.

فدرال رزرو در ماه های اخیر بیش از یک بار نرخ بهره را افزایش داد تا بر تورم فزاینده حاکم شود.

آخرین افزایش 25 واحدی در 1 فوریه اعلام شد که نرخ را به محدوده هدف 4.5٪ -4.75٪ رساند.

پیش از هفته گذشته، تحلیلگران انتظار داشتند که حداقل سه افزایش دیگر نرخ بهره در سال جاری را به اوج 5.25 تا 5.5 درصد برساند.