سه‌شنبه؛ 16 خرداد 1402

رئیس سازمان بورس با تاکید بر اینکه عرضه خودرو در بورس کالا منتفی نشده است، تصریح کرد: مرحله دوم سود سهام عدالت ابتدای هفته آینده پرداخت خواهد شد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در چهارمین نشست خبری خود به ارائه عملکرد این سازمان در سال ۱۴۰۱ پرداخت و در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی با اشاره به پرداخت سودهای نقدی از طریق سامانه سجام، اظهار کرد: امسال تمام سودهای نقدی از طریق سجام پرداخت شد. این تجربه خوبی بود که سهامداران در کمترین زمان به سود خود رسیدند، بیش از ۳۰ میلیون نفر واریزی سود رسوبی در سال جاری داشتیم.

وی بیان کرد: سال آینده سال اجرای حاکمیت شرکتی خواهد بود، باید تمرکز جدی بر این موضوع داشته باشیم.

رئیس سازمان بورس مطرح کرد: سال آینده آموزش مدیران ناشران را نیز خواهیم داشت که امیدوارم نتایج خوبی برای رعایت حقوق سهام‌داران اقلیت داشته باشد.

عشقی گفت: سجام امسال همه سودهای نقدی را پرداخت کرد. افرادی بودند که حدود ۱۰۰ میلیارد تومان سودهای رسوبی طلبکار بود.

وی تاکید کرد: بهبود عملکرد هیئت داوری، رخدادی خوب و مهمی است، این هیئت همواره مشکلی در خصوص طولانی شدن پرونده‌ها داشته اما این آمار امسال بسیار کم شده است.

رئیس سازمان بورس افزود: بیش از ۳۵۰ پرونده مختومه شد و حدود ۳۲۰ پرونده هم جزء پرونده‌های وارده بود. میزان انباشت پرونده‌ها به کمترین میزان و مدت پیگیری پرونده‌ها به کمتر از صد روز رسیده است.

عشقی تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به بازگشایی نمادهای معاملاتی که از سال‌ها قبل بسته مانده است، بی‌تفاوت نخواهد ماند و به‌دنبال رفع گره‌ها و مشکلات آنها هستیم. خوشبختانه طی سال گذشته بسیاری از این نمادها بازگشایی شدند.

وی بیان کرد: اقداماتی همچون گواهی شمش طلا یکی از حلقه‌های مفقوده طلا محسوب می‌شد که با این ابزار سرمایه‌های خرد جذب بازار خواهد شد، امیدواریم در آینده ابزارهای متنوع‌تری در بحث‌ بازار مشتقه راه‌اندازی شود.

رئیس سازمان بورس تاکید کرد: گواهی سپرده نفت خام تعهدی در فروش ریالی ایجاد می‌کند که این موضوع نیز در جذب سرمایه‌های خرد و همچنین فعالیت در عوض واردات کمک کننده خواهد بود. البته پیش‌روی این موضوع نیاز به همراهی و مراقبت وزارت نفت دارد.

عشقی افزود: ارزش معاملات بورس کالا به هزار همت رسیده و بیش از ۱۱۰ میلیون کالا در این بازار معامله می‌شود، این مسئله اطمینان قابل قبولی در فروش شرکت‌ها ایجاد می‌کند؛ طی سال‌ آینده نیز این سیاست را پیش خواهیم برد و اقلام بیشتری به بورس کالا ورود خواهد کرد.

رئیس سازمان بورس گفت: در سال ۱۴۰۱ چندین و چند مرحله فراز و فرود داشتیم، تحولات اقتصاد جهانی، ریزش‌های جهانی و نوسانات داخلی را تجربه کردیم. امسال برنامه‌هایی را که از سال ۱۴۰۰ اعلام کرده بودیم، با قوت دنبال شد.

عشقی بیان کرد: در سال ۱۴۰۱، رفع انحصار و تسهیل صدور مجوز تاسیس کارگزاری و نهادهای مالی بازار سرمایه و سایر شرکت‌های خدمات‌دهنده بازار سرمایه را داشتیم.

وی مطرح کرد: یکی از دیگر اهداف ما توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جدید بود، ما با کمک نهادهای مالی به‌ویژه بخش صندوق سرمایه‌گذاری تضمین اصل سرمایه، اهرمی، املاک مستغلات، صندوق اوراق دولتی و… که عمدتا توسط بخش خصوصی طراحی و راه‌اندازی شد را توسعه دادیم.

در سال آینده توسعه این صندوق‌ها را در دستور کار داریم. این اتفاق مثبتی است که طیف متنوعی از صندوق‌ها را به‌وجود بیاوریم که سطح ریسک‌پذیری متفاوتی دارد و سلیقه‌های متفاوت را دربر می‌گیرد.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به سوالی درباره لایحه بودجه تشریح کرد: پیش از اینکه بحث بودجه مطرح شود، کمیته‌ای با کانون‌ها، نهادها، اتاق بازرگانی، صاحب‌نظران و فعالان بازار سرمایه تشکیل شد و با بررسی‌هایی که انجام شد، پیشنهادهایی که دغدغه اصلی بازار به حساب می‌آید به مجلس، ارائه کردیم.

عشقی گفت: امسال جو خاصی در کمیسیون تلفیق حاکم بود و طی مذاکراتی که انجام شد برخی از موارد در بودجه لحاظ شد و برخی از موارد دیگر همچون جهش تولید در لایحه بودجه دیده نشد.

خوشبختانه با مسائل اصلی در لایحه بودجه موافقت شده و در خصوص مواردی که موافقت نشد، پیگیر طرح آن‌ها و تعیین سازوکاری در قوانین هستیم.

وی تصریح کرد: طبیعی بوده که همه موارد و طرح‌های پیشنهادی موافقت نمی‌شود اما در خصوص مواردی همچون نرخ خوراک تصمیم قاطعی اخذ و در بندهای پیشنهادی به لایحه بودجه ارائه شد که نتایج خوبی به همراه داشته است.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به خبرنگار دیگری بیان کرد: صندوق تثبیت بازار سرمایه شیوه‌نامه معاملات دارد، روی این شیوه‌نامه نظارت هم می‌شود.

اینکه کجا وارد شود و چه زمانی و به چه نحوی وارد شود، طبق شیوه‌نامه تعیین می‌شود؛ اما صندوق تثبیت بازار سرمایه نمی‌تواند جزئیات ورود و خرید سهم‌ها را اعلام کند؛ چرا که معامله‌گران می‌توانند به راحتی ورود کنند و معاملات را بی‌اثر کنند یا اقدامات دیگری صورت بگیرد. صورت‌های مالی این صندوق در گذشته منتشر شده و در آینده نیز منتشر خواهد شد.

عشقی تصریح کرد: افرادی که پول آوردند نه‌تنها نمی‌خواهند پول‌هایشان را ببرند، بلکه اشخاص دیگر هم تمایل دارند پول بیاورند.

وی بیان کرد: عملکرد بازار سرمایه مثبت بوده است و تمایلی به خروج پول از بازار وجود ندارد. امیدوارم که صندوق تثبیت توسعه آنقدر هم بزرگ نشود که همیشه در بازار وجود داشته باشند.

این صندوق‌ها زمانی وجود خواهند داشت که بتوانند شوک‌های احتمالی را کنترل کنند. عملکرد صندوق تثبیت با دقت بررسی می‌شود اما نمی‌توانیم جزئیات نحوه ورود آن در بازار را منتشر کنیم. ‌

رئیس سازمان بورس در پاسخ به خبرنگار دیگری گفت: هنوز زمان مشخصی برای افزایش دامنه نوسان مشخص نشده است؛ باید این مسئله کارشناسی و بررسی بشود.

وی بیان کرد: دستکاری زیرساخت‌های بازار سرمایه بحث حساسی بوده و تا زمانی که الزامی در این خصوص به وجود نیاید، متغییرهای آن را تغییری نخواهیم داد؛ درمورد افزایش دامنه نوسان‌ سیاستی بوده که سازمان بورس از پیش آن را مدنظر قرار داده است، اما این در خصوص نیز باید شرایط و توان بازار در نظر گرفته شود.

به‌ طور حتم وضعیت بازار را پیش از افزایش مجدد بررسی خواهیم کرد. در حال حاضر زمان مشخصی برای این امر مدنظر نداریم اما به‌طور کلی دامنه نوسان تا ۱۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

عشقی گفت: شرکت‌های بازار پایه باید در یکی از بورس‌ها پذیرش شوند. برخی از شرکت‌ها امکان این موضوع را دارند و مابقی شرکت‌هایی که مناسب چنین بستری نیستید، باید به بازار توافقی ورود کنند و در آن بستر معاملات پیوسته و یا غیرپیوسته‌ای را پیش‌ ببرند.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به سوال دیگری بیان کرد: ما نمی‌توانیم راسا خودروسازان را مجبور کنیم تا محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند اما اگر در این خصوص تعهداتی داده‌اند و به آن عمل نمی‌کنند، قطعا با هیات مدیره آنها برخورد خواهیم کرد، اما سیاست کلی سازمان بورس در خصوص عرضه خودرو آن است که خودروساز محصولات خود را با قیمت منطقی و سود منطقی به فروش برساند.

عشقی تصریح کرد: اعضای هیئت مدیره ایران خودرو به سازمان بورس دعوت شده‌اند تا پاسخگو باشند؛ اما هنوز رایی صادر نشده است.

وی درباره سرنوشت عرضه خودرو پرتقاضا در سال آینده، گفت: مسئله اصلی بحث خودرو این بوده که طی دو سال گذشته قیمت کارخانه خودرو اصلاح نشده است؛ همه می‌دانیم که جای خودرو به خودی خود در بورس نیست، اما شرایطی که پیش آمد و نحوه قرعه‌کشی در کشور، نتیجه‌ای جزء از بین رفتن صنعت خودرو سازی و متضرر شدن مصرف‌کنندگان نداشت که دودش در نهایت به چشم مصرف‌کننده می‌رفت.

رئیس سازمان بورس تصریح کرد: علت عدم افزایش کیفیت خودرو، این بود که اساسا در سال‌های گذشته بخشی به‌نام تحول و توسعه نداشتند؛ به خاطر این شرایط پیشنهاد کردیم خودرو را بورس کالا عرضه کنند چرا که می‌خواستیم خودروسازان از وضعیت زیان‌ده بودن، خارج شوند.

عشقی افزود: اگر قیمت خودرو اصلاح شود، ما مخالفتی با روش‌های جدید نداریم؛ مسئله این است که خودروساز نباید با قیمت‌های دو سال پیش خودرو بفروشد چرا که محکوم به شکست خواهند بود. ما مسئولیت کامل حقوق سهام‌داران را متوجه مدیرعامل شرکت‌ها می‌دانیم؛ مهم این است که خودرو را بدون زیان بفروشند.

وی بیان کرد: ما نمی‌توانیم عرضه‌کننده را مجبور کنیم که از روش ما استفاده کند. تعهداتی دارند که باید به آن عمل کنند و در سال آینده تعهدات مدیران عامل را پیگیری خواهیم کرد. شرکت‌ها باید حقوق سهام‌داران را رعایت کنند و خودرو را با زیان نفروشند؛ این مهم‌ترین چالش ما با خودروسازان خواهد بود.

رئیس سازمان بورس گفت: عرضه خودرو در بورس کالا هم منتفی نشده است اما سیاست کلی ما این نیست که آنها را مجبور کنیم حتما در بورس کالا عرضه کنند. سیاست ما این است که خودروسازان زیان نکنند و صرفه و صلاح سهام‌داران را رعایت کنند.

عشقی در پاسخ به سوالی درباره سود سهام عدالت گفت: از مجموع شرکت‌های سبد سهام عدالت، برخی شرکت‌ها هنوز سود را واریز نکرده‌اند، با این شرکت‌ها همچون فولاد، مارون و… صحبتی در خصوص واریز هرچه سریع‌تر داشته‌ایم‌.

فکر می‌کنم تا فردا واریزهای آن‌ها انجام شود، البته محاسبات لازم نیز زمانی‌ را صرف خواهد کرد و احتمالا تا شنبه یا یکشنبه هفته آینده سود سهام عدالت واریز می‌شود.

وی افزود: بحث برگزاری مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت باید در شورای عالی بورس جمع‌بندی بشود، اختلاف‌نظرهایی در این خصوص وجود دارد. مجامع آنها باید با حداکثر حضور سهامداران انجام شود. این مسئله بحثی چالشی بوده چراکه سهامداران خرد بسیاری درگیر آن هستند.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به سوالی درباره اصلاح قانون بازار اوراق بهادار، گفت: این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نهایی شده است، از سال گذشته جلسات متعددی داشتیم که بحث و تبادل نظر با کانون‌ها و نهادهای مالی صورت گرفت؛ این طرح در دستور کار صحن مجلس قرار خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: بندهایی درباره اصلاح قانون تجارت طرح شده که در حوزه افزایش سرمایه و تقسیم سود به سرمایه‌گذاران خرد کمک خواهد کرد.

عشقی گفت: در سال آینده پیگیر قانون اصلاح بازار خواهیم بود؛ گویا مجلس از نظر زمانی در سال ۱۴۰۱ به بررسی کامل این طرح نرسید اما پیگیر این موضوع هستیم.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به سوالی در خصوص روند بازار گفت: شاخص بازار سرمایه روندی طبیعی را طی می‌کند و همیشه به همین ترتیب بوده که با شیب‌ملایمی پیش می‌رود و یا به‌طورمقطعی با افتی رو به رو می‌شود و بعد از مدتی عقب‌ماندگی‌های خود را جبران می‌کند.

در خصوص بازارهای موازی همچون طلا و مسکن نیز چنین قاعده‌ای وجود دارد. روند بازار سهام در سال ۹۹ غیرمنطقی بوده و آن را نباید در نظر گرفت اما اکنون باتوجه به تورم و البته وضعیت شرکت‌ها روند بازار کاملا منطقی است و به‌طور حتم عقب‌ماندگی خود را جبران خواهد کرد.

رضا عیوض‌لو، معاون نظارت بر بورسها و ناشران سازمان بورس نیز در خصوص این پرسش، گفت: در سال ۹۹، قیمت‌ نمادها از ارزش‌ واقعیشان فاصله گرفته بود، اما اکنون قابل مقایسه با آن زمان نیست چرا که مقوله‌ای همچون تورم بی‌شک بر بازار سهام تاثیر گذاشته است؛ همچنین پی بر ای (TTm) در حد منطقی و معقولی قرار دارد و بازار سرمایه عقب‌ماندگی‌ خود را جبران خواهد کرد.

عشقی در پاسخ به خبرنگاری درباره دو طرفه کردن بازار گفت: امیدواریم درباره دو طرفه کردن بازار در اوایل سال آینده به جمع‌بندی برسیم. دو طرفه کردن بازار یکی از نیازهای ضروری است.

وی بیان کرد: اینکه بتوانیم نوسانات مقطعی را جدا کنیم تا از طریق ابزارهای مشتقه پوشش داده شود و سرمایه‌گذاران بلندمدت نگران نوسانات کوتاه‌مدت نباشند.

رئیس سازمان بورس گفت: خوشبختانه کارهای خوبی در مدیریت فناوری و شرکت سپرده‌گذاری انجام شد. این موضوع در مراحل نهایی است. نزدیک به ۱۵ شرکت خدمات دهنده OMS داریم.

بنابراین ضرورت‌های زیر ساختی موضوع مذکور فراهم شده است. هماهنگی‌های این موضوع دارد انجام می‌شود، سال آینده عملیاتی کردن آن را پیگیری خواهیم کرد. امیدواریم اوایل سال آینده به جمع بندی برسیم.

عشقی در پاسخ به سوال دیگری گفت: سیاست سازمان بورس همواره این بوده که از طریق اداره میز صنعت موارد مبتلا به را شناسایی کند. قیمت‌گذاری دستوری تنها یکی از ابعادی است که ناشران با آن مواجه هستند. پیگیر این موضوع از طرف مراجع مختلف هستیم.

وی بیان کرد: در طول چند سال گذشته شاهد بودیم که در فولاد و پتروشیمی و حتی در موضوع خودرو این سیاست‌ آسیب‌هایی زد، قصد داریم به این سیاست را حداقل برسانیم. نباید قیمت گذاری دستوری را جدای از سایر سیاست‌های مداخله‌جویانه دولت در اقتصاد دانست.

ما به عنوان سازمان بورس و اوراق بهادار صرفا می‌توانیم از طریق ابزارهایی در بازار کالایی تلاش کنیم که بازار هم به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده باشد؛ اما امسال در حوزه سیمان به نتیجه رسیدیم.

رئیس سازمان بورس گفت: در سال ۱۴۰۱، روند اصلاحی قیمت‌گذاری سیمان را آغار کردیم. امسال روند عرضه منظمی در بورس کالا داشت و دیگر کسی انتقادی از اصلاح قیمتش نداشت. امیدواریم بتوانیم در کالاهای دیگر هم این سیاست را داشته باشیم.

عشقی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین بحث‌های ما حامل‌های انرژی است. به خصوص برق و نیروگاه‌ها. اخیرا از مپنا بازدید داشتم. پتانسیل عظیمی در این شرکت وجود دارد که به واسطه قیمت‌گذاری دستوری و سیاست‌های غلط عقب مانده و ظرفیت‌های بالقوه‌اش بالفعل نشده است.

من همیشه سعی می‌کنم نام شرکت‌ها را نبرم، اما از توان مهندسی مپنا ذوق زده شدم. این شرکت صرفا دو برابر ارزش بازارش از نهاهای دولتی طلبکار است. اگر این اتفاق در این صنعت بیفتد که از قیمت‌گذاری دستوری فاصله بگیرند، شرایط به مراتب بهتری خواهیم داشت.

وی گفت: در ماجرای خودرو هم عرض کردم که به علت قیمت‌گذاری دستوری، بخش تحقیق و توسعه خودروسازان در چند سال گذشته اساسا تعطیل بود.

رئیس سازمان بورس بیان کرد: در خصوص پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان، با توجه به وقفه‌ای که قبلا ایجاد شده بود، برخی از این شرکت‌ها از پذیرش منصرف شده بودند، اما اکنون با آسان‌سازی روندها بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان مجددا خواهان پذیرش در بازار سرمایه هستند؛ که در این رابطه می‌توان به دیجیکالا و برخی شرکت‌های دیگر اشاره کرد.

عشقی در پاسخ به سوالی درخصوص پول‌های پارک شده در بازار سرمایه، گفت: سرمایه‌گذاران متناسب با روند بازارها، دارایی‌ و سرمایه‌ خود را حرکت خواهند داد اما به‌طور کلی صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و سهامی نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته است و نمی‌توان مقدار و مبلغ مشخصی در مورد پول‌های پارک شده، داشت.

وی بیان کرد: میزان پول‌های پارک شده مفهوم دقیقی نیست اما به‌طور کلی با همه فراز و نشیب‌ها، ورودی نقدینگی به شرکت‌های کارگزاری مثبت بوده است.

به‌طور معمول زمانی که بازار مثبت بوده، نقدینگی از صندوق‌ها به سوی بازار سهام حرکت خواهد کرد و زمانی که بازار منفی است، به سوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری حرکت خواهد کرد. در این بین نوسان‌گیران حرکت‌های تندتری دارند و نمی‌توان به طور دقیق بگویم میزان پول های پارک شده چقدر است.

رئیس سازمان بورس درخصوص عرضه خوردو در بورس گفت: در بحث خودرو به‌دنبال افزایش قیمت پایه در حد معقولی هستیم تا به این واسطه تولیدکننده بتواند افزایش کیفیت و رشد تولید داشته باشد.

اگر قیمت‌ پایه منطقی باشد، نیازی به فروش در بورس نیست اما اگر خودروسازها به رویه سابقه ادامه می‌دادند دیگر خوردوسازی باقی نمی‌ماند.

عشقی تاکید کرد: قول‌هایی در خصوص اصلاح قیمت کارخانه داده شده است تا تولیدکنندگان بتوانند بدون زیان بفروشند. تاکنون حجم بسیار کمی در بورس کالا فروخته شده و نمی‌توان گفت که این سازوکار اثر مثبت و یا منفی در قیمت‌ها داشته است اما آنچه که بدیهیست هیچگاه بیشتر از نرخ‌های بازار معامله نشده است.

وی بیان کرد: اگر عرضه‌ها منظم بشود، قیمت‌ها طی چند ماه می‌تواند نزولی بشود اما اگر حدود ۲ الی ۳ درصد از تولید در بورس کالا عرضه بشود، نمی‌توانیم انتظار تاثیرگذاری آن در بازار آزاد را داشته باشیم.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این سوال که “چرا طرح فروش نفت در دولت قبل منتفی شد و در این دولت مجددا اجرا شد” گفت: گواهی سپرده نفت خام که روز گذشته راه‌اندازی شد، با طرح فروش نفت در دولت قبل تفاوت ماهوی دارد.

گواهی سپرده نفت یک دارایی است که واردکنندگان و فعالان اقتصادی می توانند ما به ازای آن، از انبارهای شرکت ملی نفت، نفت و میعانات گازی دریافت کنند. اما طرح دولت قبل که صرفا در حد یک طرح رسانه‌ای باقی ماند، صرفا گواهی کاغذی بود و ایراداتی به آن وارد شده بود.

عیوضلو عضو هیئت مدیره سازمان بورس: در سال ۱۴۰۱، کارهایی اساسی در خصوص سامانه‌های نظارتی و معاملات الگوریتمی انجام شده. در این خصوص، ۳۹۰ تذکر موردی به برخی افراد داده شد. ۳۵۰ دسترسی برخط محدود شد. ۵ گزارش تخلف در خصوص معاملات الگوریتمی ثبت شد و در مرحله حکم بدوی است.

وی افزود: برچسب اختصاصی در خصوص معاملات الگوریتمی انجام شده و همچنین جلسات هم‌اندیشی با کارگزاران و کارشناسان برگزار شده است.

رئیس سازمان بورس ، در پاسخ به خبرنگاری درباره عرضه موفق اولین استارت آپ ایرانی گفت: به بسیاری از این‌ها نمی‌توان گفت “استارآپ” بلکه شرکت‌های مبتنی بر اقتصاد دیجیتال هستند.

معتقدیم که سهم بازار سرمایه از این شرکت‌ها باید بسیار افزایش پیدا کند و این به معنای حمایت ما از آن‌ها نیست؛ بلکه باید نقش این شرکت‌ها در بازار افزایش یابد و پررنگ شود.

عشقی بیان کرد: شرکت‌های دیگر مبتنی بر اقتصاد دیجیتال در حال تکمیل مدارک هستند. خوشبختانه در یک سال گذشته، با بعضی شرکت‌ها گفت‌وگو کردیم؛ به‌عنوان مثال «دیجی کالا» در حال انجام کارهای پذیرش است. به محض تکمیل پرونده سایر مراحل انجام خواهد شد.

رئیس سازمان بورس تاکید کرد: در حال تسهیل و ساده‌سازی شیوه نامه‌های پذیرش شرکت‌های دانش بنیان هستیم. یکی از شرکت‌ها که اخیرا می‌خواست بورسی شود، قسم می‌خورد و می‌گفت مرا دانش بنیان فرض نگیرید! این یعنی سخت‌گیری مضاعفی نسبت به دانش‌بنیان‌ها وجود داشته، که باید تسهیل شود. در عین حال باید دقت کرد که این شرکت‌ها ریسک ‌های خاص خودشان را دارند.

عشقی در پاسخ به سوالی درخصوص عمق بخشی به بازار سهام، گفت: عمده شرکت‌هایی که در آستانه ورود به بازار قرار داشتند را پذیرش کردیم و تعداد کمی پذیرش نشده باقی مانده است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس از نظر ابعادی، شرکت بزرگی محسوب می‌شود که هنوز به بازار سرمایه ورود نکرده، پالایشگاه شازند نیز هنوز وارد بورس نشده است و در آینده این دو شرکت عرضه خواهند شد.

وی بیان کرد: دانش‌بنیان‌ها نیز ابعاد بزرگی ندارند اما تعداد زیادی در انتظار برای ورود به بازار سرمایه است. با توجه به شرایط بازار، روند پذیرش طی دو سال اخیر کُند شد که البته باتوجه به وضعیت بازار، امری منطقی بود.

برای تسهیل پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان با دولت و مسئولان ذی‌ربط در حال مذاکره هستیم تا با همکاری مشترک شفافیت‌ لازم به وجود بیاید و عرضه آنها در بورس تسهیل بشود.

سهام‌داران پیش از سال ۱۳۵۰ گفت: این موضوع عمدتا درباره شرکت‌هایی است که قبل از سال ۱۳۷۰ یا ۱۳۶۰ تشکیل شدند. بعضی از سهام‌داران این شرکت‌ها کاملا نامشخص هستند.

اطلاعات دقیق از آن‌ها در دسترس نیست. قرار است همکاران ما عدد و رقم دقیق تعداد سهام‌داران و ارزش دارایی‌های آنها را مشخص کنند. فکر نمی‌کنم عدد چندان قابل ملاحظه‌ای باشد.

در هر صورت پس از طی مراحلی، افراد باید با ارائه اسناد و مدارک رجوع کنند، مدارک بررسی خواهد شد و پس از بررسی اعلام خواهیم کرد که مثلا فلان میزان سهام کد آن شخص منتقل خواهد شد یا خیر.