جمعه؛ 19 خرداد 1402

مدیرعامل بورس انرژی از آغاز اولین معاملات گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در روز جاری خبر داد.

به گزارش “ایران اقتصادی”، علی نقوی مدیرعامل بورس انرژی گفت: امروز اولین معامله گواهی سپرده نفت و میعانات گازی 05 برای اشخاص حقوقی در بورس انرژی آغاز شد و قرار است، در فاز بعدی اشخاص حقیقی نیز از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و یا سبدگردان‌ها به صورت غیرمستقیم اوراق گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی را خریداری کنند.

وی افزود: از فردا سه‌شنبه معاملات ثانویه اوراق گواهی سپرده نفتی انجام می‌شود و همچنین هر هفته روزهای دوشنبه تا چهارشنبه معاملات گواهی سپرده اوراق نفتی و میعانات که در انبار بورس انرژی پذیرش شده است، به صورت مستمر انجام می‌شود.

مدیرعامل بورس انرژی گفت: افراد می‌توانند بر روی اوراق گواهی سپرده نفت‌خام و میعانات گازی معاملات مستمر داشته باشند و از روز  سه‌شنبه معاملات ثانویه این اوراق آغاز می‌شود یعنی افرادی که امروز اوراق خریده‌اند فردا می‌توانند آن را بفروشند محدودیت عرضه وجود ندارد اما حداقل حجم خرید فعلا هزار بشکه است و سقف خرید نیز محدودیتی ندارد.

نقوی در پاسخ به این پرسش که با توجه به نوسان قیمت نفت‌خام در دنیا معاملات اوراق گواهی سپرده نفتی چگونه انجام می‌شود گفت:‌افراد فعال بازار بر اساس شرایط بازار جهانی نفت‌خام قیمت‌های پیشنهادی خود را در تابلو ارائه می‌کنند و قیمت‌ها برگرفته نرخ جهانی نفت‌خام است بنابراین تغییرات جهانی نیز در آن اعمال می‌شود.

وی دوره معاملات اوراق گواهی سپرده نفت و میعانات گازی را 36 ماهه عنوان کرد و گفت: از فردا معاملات ثانویه بر روی این اوراق در بورس انرژی انجام می‌شود.