جمعه؛ 19 خرداد 1402

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی‌ها برای پرداخت سود سهام عدالت تا قبل از پایان سال صورت گرفته است، گفت: معاملات اوراق گواهی سپرده نفت و میعانات گازی بزودی آغاز می‌شود

به گزارش “ایران اقتصادی”، با اعلام مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار برنامه‌ریزی‌های لازم برای پرداخت سود سهام عدالت تا قبل از اتمام سال‌جاری انجام پذیرفته و انتظار می‌رود طی روزهای آینده این سود به حساب سهامداران عدالت واریز شود.

مجید عشقی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار روزنامه ایران، با اشاره به این موضوع که در ابتدا هدف از آزاد‌سازی سهام عدالت بهره‌مندی سهامداران از منافع حاصل از سودهای عملیاتی شرکت‌ها بود، گفت: اتفاق خوبی که در سال‌جاری در بحث سهام عدالت به وقوع پیوست این بود که برای اولین بار در مجامع شرکت‌ها، کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت، به نمایندگی از سهامداران، حضور پیدا کرد و اعضای هیأت مدیره این شرکت‌ها توسط کانون معرفی شدند.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه ترکیب سهام عدالت متشکل از شرکت‌های قوی بازار است و این شرکت‌ها در سال گذشته سودهای بسیار بالایی را تصویب و تقسیم کردند، امسال سود سهام عدالت نسبت به سال گذشته حدود 2 برابر افزایش یافت.

عشقی افزود: پرداخت سود سهام عدالت در مرحله اول صورت پذیرفت و امیدواریم بزودی بتوانیم مرحله دوم پرداخت را به انجام رسانیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در حال حاضر چند شرکت باقی مانده‌اند که بخشی از سود مورد ذکر را واریز نکرده‌اند که با پرداخت سود آنها امیدواریم تا قبل از پایان سال، مرحله دوم پرداخت سود را انجام دهیم و برنامه ما این است که این مهم تاقبل از پایان سال حتماً اتفاق بیفتد.

مجید عشقی همچنین به چالش‌های موجود در مالکیت و برگزاری مجامع سهام عدالت نیز اشاره کرد و افزود: چند موضوع در سهام عدالت باز مانده که یکی از آنها بحث برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است.

وی گفت: در این خصوص آنهایی که در سال 1399 روش مستقیم را انتخاب کردند، می‌توانند شخصاً در مجامع شرکت کنند و مشکلی از این بابت وجود ندارد اما سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند، باید در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی شرکت کنند که با توجه به مباحث مطرح شده در شورای عالی بورس، با وجود اینکه مصوباتی داشته‌ایم، جمع بندی نهایی در این خصوص صورت نگرفته و با هماهنگی‌هایی که در این خصوص انجام گرفت، امیدواریم مجامع را سریع‌تر برگزار کنیم و اعضای هیأت مدیره‌ها را مشخص کنیم. وی ابراز امیدواری کرد که مجامع این شرکت‌ها در سال آینده انجام پذیرد.

آزاد‌سازی سهام عدالت به اتمام رسید اما فروش آن ممکن نیست

عشقی به بحث آزاد‌سازی سهام عدالت نیز اشاره کرد و در این خصوص، گفت: در کنار موارد ذکر شده، نکته‌ای که در خصوص سهام عدالت باید برآن تأکید شود این است که آزاد‌سازی سهام عدالت در حال حاضر انجام شده و اقساط سهام عدالت 49 میلیون نفری که سهام را در اختیار دارند به طور کامل پرداخت شده و دیگر مشکلی از این بابت وجود ندارد.

وی ادامه داد: اما در بحث فروش باید شرایط بازار را در نظر بگیریم و اگر قرار باشد چنین حجم عرضه‌ای به بازار وارد شود تبعات بسیار زیادی خواهد داشت.

وی عنوان کرد: باید توجه داشت که در هنگام مطرح شدن بحث آزاد‌سازی سهام عدالت هدف اصلی این نبود که مردم بتوانند سهام را به فروش رسانند و مقرر شده بود سازکارلازم برای بهره‌مندی تمامی دارندگان از منافع بلندمدت آن ایجاد شود.

لذا آزاد‌سازی ربطی به فروش سهام عدالت نخواهد داشت و ممکن است در کوتاه مدت مجوز برای فروش این سهام صادر نشود و دارندگان این سهام می‌توانند از سود آن بهره ببرند و با حضور در مجامع شرکت‌های زیرمجموعه سهام عدالت، اعمال رأی کنند.

وی تأکید کرد: سهام عدالت نزدیک به 50 میلیون نفر را به جامعه سهامداری اضافه کرد و از این رو بحث فروش این سهام باید با تأمل نگاه شود و با توجه به تعداد بالای سهامداران، حجم عرضه‌ها می‌تواند منافع شرکت‌ها و خود سهامداران را به خطر اندازد.

معاملات اوراق سپرده نفت بزودی آغاز می‌شود

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار به گشایش اوراق گواهی سپرده شمش طلا و نفت و میعانات گازی نیز اشاره کرد و گفت: اتفاق خوبی که در روزهای گذشته افتاد این بود که از روز پنج شنبه معاملات اوراق گواهی سپرده شمش طلا شروع شد و هرچند که گواهی سپرده را از سال های پیش داشتیم اما شمش طلا به عنوان کالایی که معمولاً برای افراد جذاب است، به بازار آمد و معاملات آن شروع شد و امیدواریم در روزهای آینده طی یک افتتاح رسمی به عموم معرفی شود.

وی عنوان کرد: ابزار دیگری که این روزها به مرحله عرضه رسید، اوراق گواهی سپرده نفت و میعانات گازی است که معاملات آن بزودی شروع خواهد شد.

وی ادامه داد: این بار طراحی خوبی برای اوراق سپرده نفت انجام شده و به نظر می‌رسد که تمامی جوانب آن دیده شده است و برای اینکه شرکت‌های خصوصی و به نحو غیرمستقیم مردم نیز بتوانند در این ابزار مشارکت کنند، نفت به صورت گواهی سپرده عرضه شد.

عشقی افزود: با توجه به ویژگی‌های خاص نفت، اندازه و حجم معاملات نسبت به معاملات خرد بزرگ‌تر است و از این رو برای طرف تقاضا شرایط ویژه‌ای پیش‌بینی شده که اشخاص حقوقی بتوانند در این معاملات شرکت کنند و افراد حقیقی نیز با واسطه و از طریق صندوق‌های کالایی به این بازار راه یابند.

رئیس سازمان بورس گفت: در این ابزار بحث تحویل فیزیکی نیز در نظر گرفته شده و به نظر می‌رسد با توجه به شرایط و ویژگی‌های اعلام شده در سایت بورس انرژی این ابزار، ابزار خوبی خواهد بود که برای اهداف کلان اقتصادی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.